Naslovnica Info Press info Poljoprivredni proizvođači upoznati sa procesima prilagođavanja standardima Evropske unije

Poljoprivredni proizvođači upoznati sa procesima prilagođavanja standardima Evropske unije

Crnogorski poljoprivrednici će od članstva naše zemlje u EU imati brojne benefite, a koji procesi i politike označavaju put do dostizanja benefita u oblasti poljoprivrede mogli su da se informišu na seminaru koji se tokom prethodna dva dana održao u Podgorici. Proizvođači su tom prilikom upoznati sa procesom prilagođavanja EU standardima u oblasti poljoprivrede i koracima koji se preduzimaju na putu od otvaranja do zatvaranja pregovaračkog procesa za poglavlje 11 –Poljoprivreda i ruralni razvoj.

Seminar je organizovan u okviru projekta „Prema EU”, koji sprovodi Evropski pokret u Crnoj Gori u saradnji sa Evropskim pokretom u Srbiji. Iskustvo Hrvatske na tom putu predstavio je vođa Radne grupe za pregovore te zemlje sa EU u poglavlju 11 – prof. Miroslav Božić. Osim proizvođača, seminaru su prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Delegacije EU u Crnoj Gori, savjetodavnih službi, opštinskih organa i nevladinih organizacija.

Na skupu je istaknuto da su pregovori u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja kompleksni i vrlo zahtjevni, ali da su brojne i prednosti koje poljoprivredni proizvođači dobijaju članstvom u EU. Neki od benefita su veća podrška, stabilnije tržište, modernizacija ruralnih područja, sprečavanje migracija seoskog stanovništva, dostupnost autentičnih crnogorskih proizvoda i njihova prepoznatljivost potrošačima van Crne Gore i dr.

Generalni direktori direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Danijela Stolica i Darko Konjević predstavili su na koji način će se politika i podrška u ovim oblastima usklađivati sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU (ZPP). Seminar je bila prilika i da se još jednom proizvođačima približe mjere podrške i iz Agrobudžeta za 2015.

„Nacionalna politika u oblasti poljoprivrede usklađivaće se sa ZPP postepenim uvođenjem mjera i aktivnosti u skladu sa pravilima EU, kao i postepenim isključivanjem onih mjera podrške i aktivnosti koje nijesu u skladu sa EU politikom. Postepeno, u skladu sa kratkoročnim i srednjeročnim potrebama Crne Gore, uvodiće se i zahtjevi EU koji se odnose na tržišta, kvalitet i organske proizvode, zdravstvene i higijenske standarde, zaštitu životne sredine i ublažavanje posljedica klimatskih promjena“, kazala je Danijela Stolica.

Stolica, koja je i pregovarač Crne Gore za sva tri poglavlja koja se odnose na oblasti poljoprivrede, dodala je da će se i institucionalni kapaciteti razvijati istovremeno sa uvođenjem novih regulatornih zahtjeva, kako bi se obezbijedilo puno sprovođenje i usaglašavanje za zakonskim propisima koji su na snazi.

Ona je istakla i značaj budućeg uvođenja Integrisanog administrativnog i kontrolnog sistema (IACS) i Identifikacionog sistema zemljišnih parcela (LPIS) kao i donošenja Zakona o uređenju tržišta poljoprivredih proizvoda planiranog za 2016. godinu.

Darko Konjević, generalni direktor direktorata za ruralni razvoj u MPRR upoznao je učesnike sa procesom prilagođavanja mjera ruralnog razvoja sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom, kao i mjerama u okviru poziva IPARD like i budućeg IPARD programa. „Podrška ruralnom razvoju u narednom periodu razdvojiće se na mjere koje će se sprovoditi kroz IPARD program, čija implementacija se očekuje od 2016. godine, kao i one koje će ostati za finansiranje kroz agrobudžet“, rekao je Konjević. On je učesnicima seminara predstavio mjere iz nacrta IPARD programa Crne Gore, naglašavajući da su projekti MIDAS i IPARD like dobra priprema poljoprivrednim proizvođačima za uspješnu implementaciju budućih mjera IPARD programa.

Predstavnici Ministarstva naglasili su da Crna Gora svoju politiku razvoja poljoprivrede orijentiše na proizvodnji visokokvalitetnih proizvoda, jer će to s obzirom na veličinu naše zemlje i obim proizvodnje, omogućiti stvaranje dodatne vrijednosti i većih prihoda poljoprivrednih proizvođača.

Predstavljajući iskustvo Hrvatske u procesu usklađivanja sa EU standardima i politikama, prof Miroslav Božić govorio je o tome kako su se u toj zemlji mijenjale mjere podrške u pretpristupnom periodu i koje su efekte hrvatski poljoprivrednici osjetili. On je ocijenio je da je od zemalja koje imaju status kandidata na Zapadnom Balkanu Crna Gora trenutno najnaprednija u procesu evropskih integracija u oblasti poljoprivrede. Božić je poljoprivrednicima u Crnoj Gori savjetovao da nastave aktivnije da rade na udruživanju, kao bitnom preduslovu za dostizanje konkuretnosti, u skladu sa politikama EU.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Saopštenja

Zajednički konsultativni odbor EU i CG: Crna Gora napreduje na putu ka članstvu u...

0
Osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva Evropske unije i Crne Gore (ZKO), koji je danas održan u Podgorici, poslao je jasnu poruku institucijama...

Gorčević: Pristupanjem planiramo oblikovati crnogorsko društvo u vremenu koje dolazi

0
Za Crnu Goru pristupanje EU nije još jedan politički prioritet, već generacijski izbor, kojim planiramo oblikovati naše društvo u vremenu koje dolazi. Posljednjih nekoliko...

Interreg Evropa: Info dan povodom Trećeg i Restriktivnog poziva

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore organizuje info dan povodom Trećeg i Restriktivnog poziva u okviru programa Interreg Evropa. Info dan će se održati 25. aprila...

Sjutra osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora između EU i Crne Gore

0
Osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora između EU i Crne Gore (ZKO), održaće se u utorak, 16. aprila 2024. u Podgorici. Sastanak će se održati u Staroj zgradi...

Konkurs za najbolje priče lokalnih medija o evropskoj integraciji Crne Gore

0
U susret Danu Evrope, Ministarstvo evropskih poslova raspisalo je svoj tradicionalni konkurs za najbolje priče o evropskoj integraciji Crne Gore, uz finansijsku podršku Evropske...