Crnogorski poljoprivredni proizvođači imaju još pet dana za podnošenje zahtjeva za bespovratnu podršku investicijama u gazdinstva kroz IPARD like projekat.
Od početka roka za prijavljivanje na javni poziv, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja primilo je 125 zahtjeva poljoprivrednika za podršku. Ukupna vrijednost investicija u pristiglim projektima iznosi oko 3,6 miliona eura, od čega bi podrška koju je iz EU fondova obezbijedilo Ministarstvo iznosila oko 1,8 miliona eura.
Najviše aplikacija bilo je iz Podgorice, Nikšića, Bijelog Polja i Berana, a stigle su iz skoro svih opština. Očekivanje je da će posljednjih pet dana roka za prijavljivanje, koji ističe 28. februara, zahtjeve za podršku predati najveći broj poljoprivrednih proizvođača koji su tokom kampanje za IPARD like projekat iskazali ozbiljno interesovanje.
Očekivanje je bazirano na osnovu iskustva iz prethodnih MIDAS poziva i podrške u pripremi aplikacija koju su poljoprivvrednim proizvođačima besplatno pružili predstavnici Ministarstva poljoprivrede i Direktorata za IPARD plaćanje.
Kroz IPARD like poziv, da podsjetimo, poljoprivrednim proizvođačima je na raspolaganju 4,1 milion eura bespovratnih sredstava za ulaganja u gazdinstva, i to primarnu poljoprivrednu proizvodnju.
Podrška u iznosu od 50 odsto, realizovane investicije odlična je prilika da crnogorski poljoprivrednici povećaju stočni fond i površine pod zasadima, smanje troškove proizvodnje i postignu veću konkuretnost.
Značajno je da projekat, kroz investicije koje se podržavaju, omogućava poljoprivrednicima da nastave sa unapređivanjem proizvodnje, kroz podizanje standarda zaštite zdravlja i dobrobiti životinja, kao i životne sredine, odnosno bezbjednosti hrane.
Povećanjem proizvodnje i podizanjem standarda poljoprivredni proizvođači će biti značajno sposobniji da povuku i sredstva podrške EU kroz klasični IPARD projekat, koji je zahtjevniji i u Crnoj Gori planiran u 2016.godini.
Do tada, planirano je da se objavi još jedan poziv IPARD like koji će više biti fokusiran na preradu.
Zbog toga Ministarstvo stalno apeluje da poljoprivrednici iskoriste aktuelni IPARD like za povećanje broja stoke i površina pod zasadima, kako bi se stvorila bolja osnova za preradu i rast konkuretnosti.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i Direktorata za IPARD plaćanje, tokom trajanja poziva informisalo je poljoprivredne proizvođače o IPARD like projektu, kroz dva kruga info-kampanje – pezentacije i radionice.
Kroz direktan kontakt sa proizvođačima pojašnjeni su uslovi i mogućnosti za dobijanje podrške u svim sektorima poljoprivrede, ali su razjašnjene i mnoge dileme poljoprivrednika vezane za upis u registre, prikupljanje dokumentacije, popunjavanje aplikacija, način ispunjavanja pojedinih uslova, kao i mogućnosti finansiranja projekata.
Takođe, Ministarstvo je dogovorilo saradnju sa IRF u okviru posebne linije za finansiranje IPARD like projekata, s obzirom da, prema uslovima poziva, poljoprivredni proizvođači dobijaju podršku tek nakon što realizuju investiciju, u skladu sa uslovima javnog poziva.
Rok za podnošenje zahtjeva je 28. februar, s tim što će se uzeti u obzir i aplikacije koje nekoliko dana nakon isteka roka stignu poštom na adresu Ministarstva.