Poljoprivredni proizvođači i prerađivači sa sjevera Crne Gore danas su imali priliku da se na radionici u Bijelom Polju upoznaju sa opštim i posebnim higijenskim zahtjevima koje prema EU standardima treba da ispune objekti za proizvodnju i promet hrane životinjskog porijekla.
Prozvođače je na tu temu informisao ekspert za bezbjednost hrane iz Italije, Alberto Mankuzo koji boravi u Crnoj Gori i pruža ekspertsku pomoć kroz dio MIDAS projekta koji se odnosi na tehničku pomoć za podršku skrininga i klasifikacije objekata za hranu u skladu sa EU standardima.
Na radionici, koju je organizovala Veterinarska uprava Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Mankuzo se posebno fokusirao na predstavljanje odredbi fleksibilnosti u tom sistemu, odnosno prihvatljivih odstupanja od određenih infrastrukturnih higijenskih zahtjeva za objekte u kojima se obavlja proizvodnja primjenom tradicionalnih metoda ili se proizvode tradicionalni proizvodi, zatim objekte koji su smješteni u oblastima sa specifičnim geografskim ograničenjima, one sa malim obimom proizvodnje, kao i objekte sa proizvodnjom i prodajom proizvoda na samom gazdinstvu.
“Fleksibilnosti u ovakvim slučajevima, naročito zastupljenim kod crnogorskih poljoprivrednih proizvođača, posebno na sjeveru zemlje, dozvoljene su evropskim pristupom. Tim pristupom omogućeno je zemljama da nacionalnim pravilima propišu blaže uslove za ispunjavanje standarda bezbjednosti hrane, u odnosu na objekte u kojima se proizvode veće količine hrane”, objasnio je Mankuzo.
Odstupanja su, kako je dodao, dozvoljena samo za infrastrukturne zahtjeve, prostorije i opremu, dok svi ostali, posebno higijenski zahtjevi, moraju biti ispunjeni i ni u kom slučaju se bezbjednost hrane ne smije dovesti u pitanje.
Donošenjem olakšica za “male proizvođače”, kojima će biti dopuštena određena izuzeća u odnosu na subjekte koji proizvode velike količine, omogućava se da se zadrži i poveća proizvodnja hrane po principu održivosti, spriječi diversifikacija populacije iz geografski ograničenih područja i omogući plasman ovih proizvoda na lokalnom tržištu bez ograničenja. U krajnjem podržava se kulturno i tradicionalno nasleđe u oblasti proizvodnje hrane, primjenom posebnih tradicionalnih metoda, čuva prepoznatljivost i posebnost određenih crnogorskih proizvoda.
Proizvođači hrane koji su prisustvovali radionici pokazali su veliko interesovanje za temu, aktivno su učestvovali u diskusiji, a njihova pitanja su se odnosila, uglavnom, na mogućnost plasmana, pravila proizvodnje, kao i mogućnosti podizanja kvaliteta njihovih proizvoda u cilju postizanja veće konkuretnosti. Proizvođači su od strane Ministarstva, odnosno Veterinarske uprave, dobili i sertifikate koji potvrđuju da su prošli ovu vrstu edukacije. Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja nastaviće i u narednom periodu sa edukacijom poljoprivrednih proizvođača o bezbjednosti hrane i standardima EU u ovoj oblasti.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja