NaslovnicaInfoPress infoPosebno obrađene prioritetne oblasti saradnje na nivou Evropske unije

Posebno obrađene prioritetne oblasti saradnje na nivou Evropske unije

U sklopu ekspertske misije Federalnog ministarstva obrazovanja i istraživanja Savezne Republike Njemačke, koja se realizuje u Podgorici od 07-10. marta ove godine, njemački ekspert prof. dr Torsten Bleker posjetio je danas Ministarstvo nauke.

Tom prilikom on je razgovarao o sistemu nauke i istraživanja u Crnoj Gori, te mogućnostima za unapređenje saradnje crnogorskih i njemačkih institucija u ovoj oblasti sa Smiljanom Prelević, sekretarom Ministarstva nauke, mr Darkom Petrušićem, pomoćnikom ministra i mr Smiljom Kažić Vujačić, načelnicom Direkcije za međunarodne programe i evropske integracije.

U toku razgovora, posebno su obrađene teme koje se odnose na politike i strategije u oblasti nauke i istraživanja, programe podrške naučno-istraživačkoj zajednici koje pruža Ministarstvo nauke, načine finansiranja i sprovođenja programa, a poseban akcenat je stavljen na podršku koju Ministarstvo nauke obezbjeđuje mladim istraživačima, kao i na pitanja saradnje akademske zajednice i privrede, što su svakako i prioritetne oblasti saradnje na nivou Evropske unije.

min nauke njemacka

Domaćini su prof. Blekeru predstavili detalje sistema nauke i istraživanja u Crnoj Gori, kao i detalje nedavno objavljenog Konkursa za sufinansiranje naučno-istraživačke djelatnosti za 2016. godinu, u kojima su upravo definisane prioritetne oblasti podrške-učešća u Horizont-u 2020, podrška mladim istraživačima, podrška istraživačima za učešće na naučnim kongresima u zemlji i inostranstvu, ali i podrška učešća u EUREKA programu, kojim se jača veza akademske zajednice i privrede.

Predstavnici Ministarstva nauke, upoznali su njemačke eksperte i sa učešćem Crne Gore u evropskim programima, posebno u Horizont-u 2020, ističući kao jednu od mogućnosti za buduću saradnju, upravo jače povezivanje dvije istraživačke zajednice i zajedničko učešće u pomenutom Programu Unije, u kome Njemačka ima izuzetan rezultat. Njemački ekspert imao je priliku i da se informiše o načinu korišćenja predpristupnih – IPA Fondova, koje koristi Ministarstvo nauke kroz grantove za jačanje veza akademske zajednice i privrede, ali i da čuje načine saradnje u oblasti nauke na regionalnom i bilateralnom nivou.

Podsjećamo, Crna Gora do sada ima 14 potpisanih sporazuma o bilateralnoj naučnoj i tehnološkoj saradnji, a u procesu finalizacije je i Sporazum o kulturnoj saradnji sa SR Njemačkom, koji takođe obuhvata i naučnu saradnju. Njemačko Federalno ministarstvo obrazovanja i istraživanja podržava punu integraciju zemalja Zapadnog Balkana u Evropski istraživački prostor (ERA), a u cilju unapređenja saradnje između njemačkih naučnika i njihovih kolega iz zemalja Zapadnog Balkana, uključujući i Crnu Goru, podržava zajedničko učešće u projektima, te zajedničke aktivnosti u oblasti politike nauka, promocije znanja i ekspertiza.

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE