Evropska komisija (EK) i Međunarodni monetarni fond (MMF) potpisali su sporazum o dodjeli granta od osam miliona eura, odnosno 8,7 miliona dolara, za program za izgradnju kapaciteta u oblasti fiskalnih reformi u jugoistočnoj Evropi (JIE).
Zamjenik izvršnog direktora MMF-a, Carla Graso, kazala je da su izuzetno zahvalni na podršci Evropske unije (EU) na tom programu, od kojeg će koristi imati Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija.
„Angažovanje MMF-a u ovim zemljama od početka procesa njihove tranzicije obuhvata, između ostalog, znatnu stručnu pomoć u oblasti upravljanja javnim finansijama i prihodima kako sa nivoa sjedišta MMF-a tako i preko regionalnih i lokalnih savjetnika, kratkoročno i dugoročno“, rekla je Graso.
Ona je navela da će MMF, u partnerstvu sa EU, obezbijediti više resursa kao odgovor na potrebe za izgradnju kapaciteta u regionu, tako pomažući vladama da na bolji način sprovode politike i upravljaju svojim budžetima na efikasniji i djelotvorniji način na dobrobit svojih građana.
Evropski komesar za politiku susjedstva i pregovore o proširenju, Johannes Han, kazao je da je jačanje upravljanja javnim finansijama jedan od centralnih prioriteta strategije EU za proširenje.
„Ovo je od ključnog značaja za postizanje makroekonomske stabilnosti, unaprijeđenje transparentnosti i djelotvornosti upravljanja javnim fondovima i pružanje boljih usluga građanima, što je i preduslov za održivi rast. Imajući u vidu ekspertizu MMF-a i bilans stanja u oblasti ekonomskog upravljanja, veliko mi je zadovoljstvo što ćemo se sa njima udružiti na ovom programu“, rekao je Han.
Ta saradnja će, kako je dodao, omogućiti da postignu zajedničke ciljeve i da dodatno pomognu zemljama regiona na putu ka članstvu u EU.
U saopštenju se navodi da je podrška makroekonomskim i institucijama u oblasti javnih finansija i politikama u zemljama članicama i partnerskim zemljama već duže vrijeme zajednički cilj MMF-a i EU.
„Partnerstvo EU i MMF-a se intenziviralo u proteklih pet godina, pri čemu organizacije podržavaju jedna drugu kroz komplementarnost budžetske podrške EU i kreditnih programa MMF-a. Obje organizacije učestvuju u redovnim konsultacijama na radnom nivou i na nivou menadžmenta, a nedavna saradnja uključuje i izradu EU instrumenta za egzogeni šok i alata za dijagnostičku procjenu za poreske uprave“, navodi se u saopštenju.
EU je trenutno drugi po redu najveći kontributor u razvoju kapaciteta MMF-a, sa doprinosima od oko 150 miliona dolara do sada. Zbog značajne globalne prisutnosti, EU je takođe i najveći kontributor u MMF-ovoj mreži devet regionalnih centara za stručnu pomoć, naročito u Africi.
„EU takođe daje doprinos skoro svim MMF-ovim tematskim i lokalnim povjereničkim fondovima, kao i kroz niz bilateralnih projekata, i to uglavnom u afričkim, karipskim i pacifičkim zemljama, ali takođe i u članicama EU i zemljama u procesu proširenja“, zaključuje se u saopštenju.
Izvor: Mina business