Naslovnica Press info Press Pregovori o pristupanju Preuzimanje evropskih propisa i praksi doprinijeće da imamo jeftiniji, brži i sigurniji...

Preuzimanje evropskih propisa i praksi doprinijeće da imamo jeftiniji, brži i sigurniji internet

U Podgorici je danas, u organizaciji Kancelarije glavnog pregovarača, Delegacije EU u Crnoj Gori, Britanske ambasada Podgorica i Britanskog savjeta u Crnoj Gori, održana javna debata o 10. pregovaračkom poglavlju Informatičko društvo i mediji.

Na skupu su govorili: državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, program menadžer u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Patrik Šmelcer, član Pregovaračke grupe za 10. poglavlje prof. dr Anđelko Lojpur i načelnica Odjeljenja za međunarodnu saradnju i evropske integracije u Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije i šefica Radne grupe za 10. poglavlje Ružica Mišković.

Ambasador Pejović je, predstavljajući sadržaj poglavlja, kazao da je cilj evropskog zakonodavstva u ovoj oblasti da korisnicima osigura usluge po povoljnim cijenama, stimuliše konkurenciju na ovom polju i suzbije digitalni jaz u pristupu Internetu. S tim u vezi je pojasnio da pravna tekovina EU u ovom poglavlju obuhvata standarde o elektronskim komunikacijama, elektronskom potpisu, elektronskoj trgovini, ostalim uslugama informatičkog društva i audiovizuelnim medijskim uslugama.

Glavni pregovarač je naglasio da će preuzimanje evropskih propisa i praksi u ovoj oblasti doprinijeti da imamo jeftiniji, brži i sigurniji internet, ograničenu cijenu usluga mobilne telefonije u romingu, veći izbor između usluga operatora mobilne telefonije i niže cijene, kao i brži razvoj elektronskog tržišta koji podrazumijeva elektronsku upravu, elektronsko zdravstvo, inteligentne transportne sisteme, elektronsko poslovanje i dr.

„Kad je riječ o romingu, Evropska unija je već postigla značajne pomake u ograničenju cijena mobilne telefonije u romingu donošenjem odluke da se u 2017. potpuno ukine roming u EU i omogući otvoren pristup internetu“, istakao je ambasador Pejović.

Program menadžer u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Patrik Šmelcer je rekao da je Crna Gora pokazala dobre rezultate u ovom poglavlju. Kao jednu od pozitivnih novina naveo je prelazak na digitalni signal prošle godine. Ukazao je da je jedno od najvažnijih pitanja u ovom poglavlju nezavisnost regulatornih tijela, kao i nezavisnost Javnog servisa. U tom pravcu se osvrnuo na potrebu izrade Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama, kako bi se crnogorsko zakonodavstvo u ovoj oblasti uskladilo s evropskom dobrom praksom.

Član Pregovaračke grupe za 10. poglavlje prof. dr Anđelko Lojpur je saopštio da ovo poglavlje bilježi stalni napredak što je konstatovano i u Izvještaju o napretku. On je podsjetio na infrastrukturni karakter ovog poglavlja, odnosno njegovu povezanost i prožimanje s ostalim pregovaračkim oblastima.

“Kada je riječ o informatičkim uslugama, nivo razvoja ovog segmenta će dobrim dijelom opredijeliti i ukupne razvojne tokove Crne Gore na dugi rok, budući da je nacionalna ekonomija dominantno okrenuta uslugama”, istakao je prof. dr Lojpur.

On je podsjetio da se u EU skoro 90% društvenog proizvoda stvara u području usluga, oko 250 miliona Evropljana se svakodnevno služi internetom, kao i da je u Evropi oko 7 miliona ljudi zaposleno u ICT sektoru koji učestvuje s 5% u BDP-u EU sa oko 650 milijardi eura godišnje. Naglasio je da polovina rasta produktivnosti dolazi od ulaganja u ICT, a da tzv. digitalna Ekonomija raste po godišnjoj stopi od oko 12%.

Načelnica Odjeljenja za međunarodnu saradnju i evropske integracije u Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije i šefica Radne grupe za 10. poglavlje Ružica Mišković je predstavila ključne aktivnosti realizovane od otvaranja poglavlja i najavila planove za 2016. koje se odnose na izmjene i dopune Zakona o elektronskim komunikacijama, usvajanje Strategije razvoja informacionog društva do 2020. i usvajanje novog Zakona o elektronskom potpisu.

“U cilju potpunijeg usaglašavanja s pravnom tekovinom EU, kao i saglasno zahtjevima EK u kontekstu završnih mjerila pristupićemo izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama. Kad je riječ o usvajanju novog Zakona o elektronskom potpisu, ova obaveza proističe iz nove regulative iz ove oblasti, koju zemlje EU direktno počinju da primjenjuju od 1. jula 2016″, poručila je Mišković.

Najavila je održavanje videokonferencije s predstavnicima EK na kojoj će se precizirati detalji u vezi sa završnim mjerilima i istakla uvjerenje da će Crna Gora u skorijem roku uspjeti da privremeno zatvori ovo poglavlje.

Saopštenja

Ministarstvo evropskih poslova uspostavlja saradnju sa filološkim fakultetima na pripremi nacionalne verzije evropskog zakonodavstva

0
Priprema nacionalne verzije evropskog zakonodavstva je preduslov za članstvo u Evropskoj uniji i jedan od najzahtjevnijih pravno-prevodilačkih projekata koji država kandidat mora sprovesti prije...

Gorčević u Petnjici i Beranama: Bićemo glas svih opština na putu ka EU

0
„Iako ulazimo u završnu fazu pregovaračkog procesa, pred nama je još dosta posla na sprovođenju zahtjevnih reformi. Ministarstvo evropskih poslova će biti podrška opštinama,...

Pljevlja obilježavaju Dan planete Zemlje u okviru projekta “EU4ME: Osnaživanje opština za evropsko angažovanje”

0
U okviru projekta ,,EU4ME: Osnaživanje opština za evropsko angažovanje“, Opština Pljevlja planira da u sklopu aktivnosti podržanih projektom obilježi 22. april -  Dan planete Zemlje. Dan planete Zemlje obilježava...

Zenović – Miler: Dovršiti aktivnosti za IBAR, a onda zatvoriti spremna poglavlja

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović se tokom posjete Briselu sastao sa šefom Jedinice D2 za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu...

Evropski dan u Petnjici i Beranama

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević,  boraviće sa saradnicima u ponedjeljak, 22. aprila 2024. godine u radnoj posjeti  opštinama Petnjica i Berane. Posjeta je dio projekta...