Kroz mjere agrobudžeta Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja pruža kontinuiranu podršku poljoprivrednicima koji žele da diverzifikuju aktivnosti na svojim gazdinstvima.
I ove godine raspisan je javni poziv sa ciljem pružanja podrške unapređenju poslovanja poljoprivrednih proizvođača, ali i prilagođavanju korišćenja EU sredstava.
Uz podršku EU instrumenta za tehničku podršku i razmjenu informacija (TAIEX), Ministarstvo poljoprivrede priprema mjeru podrške „diverzifikacija gazdinstava i razvoj poslovanja“.
Ova mjera je dio Programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja IPARD II 2014-2020. Program su 2015. godine usvojili EU i Vlada Crne Gore. Kroz sprovođenje ovog Programa, crnogorskim poljoprivrednicima na raspolaganju je 52 miliona eura bespovratne podrške.
”Danas je održan jubilarni 50. TAIEX koji smo u saradnji sa EU organizovali tokom poslednje tri godine. Time smo na praktičan i ubjedljiv način izrazili našu spremnost da učimo od svih od kojih možemo nešto naučiti.
Radili smo bez predaha, svjesni da onaj ko svakog dana ne napravi makar mali korak naprijed, zapravo nazaduje. Poput plivanja uz vodu, ako za trenutak zastanemo, već smo se vratili.
To znači da je pored konstantne edukacije poljoprivrednih proizvođača, na kojoj insistiramo, bitna i konstantna obuka zaposlenih u samom Ministarstvu” kazao je ministar poljoprivrede prof. dr Petar Ivanović koji se zahvalio kolagama iz hrvatskog ministarstva poljoprivrede na spremnosti da sa nama podijele svoja iskustva.
Rukovodilac Službe za upravljanje EU fondom za ruralni razvoj u okviru Ministarstva poljoprivrede Hrvatske Marin Kukoč i rukovodilac Odsjeka za programiranje, praćenje i evaluaciju EU fonda za ruralni razvoj Jelena Kraljević predstavili su iskustva Hrvatske u sprovođenju pomenute mjere.
”Prezentovani podaci ukazuju na veliku zainteresovanost poljoprivrednih proizvođača za dalji razvoj poljoprivrede i uvezivanje poljoprivrede i turizma. Sprovođenjem mjere IPARD II programa možete očekivati značajno unapređenje kvaliteta života poljoprivrednih proizvođača u ruralnim područjima koji će diverzifikacijom aktivnosti na svojim gazdinstvima doprinijeti obogaćenju turističke ponude, i istovremeno uvećati prihode” istakli su predstavnici Ministarstva poljoprivrede Hrvatske.
Zaposleni u Direktoratu za ruralni razvoj su kroz savjete i iskustvo hrvatskih kolega značajno unaprijedili samu mjeru, prilagodili je potrebama crnogorske poljoprivrede i usaglasili sa standardima EU. Kao rezultat petodnevne radionice napravljen je Nacrt liste prihvatljivih troškova, kao i Nacrt Uredbe za sprovođenje mjere „Diverzifikacija gazdinstava i razvoj poslovanja“.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja