Projekat Tematske rute srednjovjekovne Hercegove zemlje – tema srednji vijek, koji je danas predstavljen, doprinijeće predstavljanju tradicionalnih proizvoda i kulturno-istorijskih atrakcija sa područja Zapadne Hercegovine i Crne Gore i uspješnom povezivanju pružalaca usluga sa posjetiocima te regije.
Izvršna direktorica Centra za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI), Svetlana Vujičić, kazala je da je vrijednost projekta u Crnoj Gori preko 197 hiljada eura, od čega Evropska unija finansira 85 odsto, dok 15 odsto kofinansiraju Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore i CSTI.
Ona je rekla da se se projektom, koji će trajati 24 mjeseca, namjerava podstaći društveno-ekonomski razvoj i unaprijediti prekogranična saradnja u graničnoj oblasti između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
„Stoga smo se sa svojim partnerima okupili oko zajedničke ideje razvoja nove turističke ponude u graničnoj ruralnoj regiji Hercegovine i Crne Gore, čijom realizacijom će turisti biti u mogućnosti da otkriju neke od njenih najinteraktivnih kulturnih, etnoloških i istorijskih vrijednosti“, rekla je Vujičić.
Ona je objasnila da prekogranično područje u kojem će se projekat realizovati sa hercegovačke strane čine Zapadno-hercegovački i Hercegovačko-neretvanski kanton, a u Crnoj Gori opštine Žabljak, Šavnik, Plužine, Pljevlja, Nikšić, Kotor i Herceg Novi.
„Projektom će biti osmišljeni programi posjeta, postavljena i uređena infrastruktura manjeg obima i postavljena ukupna ponuda regije na ciljnom turističkom tržištu uz korišćenje promotivnih instrumenata visokog kvaliteta“, najavila je Vujičić.
Sve projektne aktivnosti će se, kako je navela, paralelno organizovati u Zapadnoj Hercegovini i Crnoj Gori, sa ciljem poboljšanja kvaliteta turističkih usluga i proizvoda u prekograničnoj regiji ove dvije zemlje.
Stanislava Pavlović Kosović iz CSTI kazala je da će tematika ruta kroz srednjovjekovnu Hercegovinu obuhvatiti antropološke, etnološke, tradicionalne i kulturne vrijednosti srednjovjekovne Stare Hercegovine.
„Na četiri lokacije Herceg Stjepanovih srednjovjekovnih gradova u Crnoj Gori, kroz atraktivan sadržaj na info-tablama i kroz turistički mobilijar, biće predstavljena istorija i značaj tih lokaliteta i njihovih vladara“, navela je Pavlović Kosović.
Uključenost lokalnog stanovništva je, kako je rekla, sastavni dio ideje projekta.
„Pored marketinškog materijala, važna je i usmena prezentacija gostoprimljivih domaćina, ka i njihova autentična gastronomska ponuda“, kazala je Pavlović-Kosović.
Ona je ocijenila da će savršeni spoj tradicije, kulture, avanturizma i gastronomskog užitka povezan kroz priču o hercegovačkom vojvodi i srednjem vijeku, područje Stare Hercegovine učiniti neodoljivim za posjetioce.
Predstavnik Razvojne agencije Županije Zapadnohercegovačke (HERAG) Ivan Jelčić kazao je da im je ovo prvi projekat prekogranične saradnje sa Crnom Gorom, a da najviše iskustva u projektima imaju sa Hrvatskom.
„Vjerujemo da ćemo uspješno sprovesti i ovaj projekat. Znamo da partneri iz Crne Gore imaju dosta iskustva u sprovođenju projekata. Sama tematika projekta nam je vrlo zanimljiva, i nadamo se da će to biti uspješna saradnja“, naveo je Jelčić.
Zvonko Saveljić iz Ministarstva održivog razvoja i turizma kazao je da je projekat u skladu sa Strategijom razvoja turizma u Crnoj Gori do 2020. godine.
On je rekao da su projekti tipa panoramskih, pješačkih i tematskih ruta, alpinističkih i biciklističkih staza relativno novi i posebni oblici turizma, koji poslednjih godina u svijetu imaju sve više poklonika.
„Tako je i kod nas u Crnoj Gori, kao i u regiji, jer to je istovremeno jedan od najbrže rastućih oblika aktivnog turizma i sve više doprinose svojim kako fizičkim, tako i finansijskim pokazateljima, tako da značajno utiču u turističkom prometu svake zemlje koja ulaže u ovaj vid turizma“, istakao je Saveljić.
Izvor: Agencija Mina