NaslovnicaPress infoPress IPAProjekti prekogranične saradnje doprinijeli razvoju pograničnih oblasti

Projekti prekogranične saradnje doprinijeli razvoju pograničnih oblasti

Kroz dosadašnje sprovođenje projekata prekogranične saradnje značajno je unaprijeđena saradnja institucija i organizacija prekograničnih područja i podržan značajan broj projekata u različitim oblastima. To je rezultiralo vidljivim promjenama, posebno u oblasti kulture, turizma, socijalne inkluzije i ekonomskog razvoja, ocijenjeno je na dvodnevnoj radionici posvećenoj razmjeni iskustava u sprovođenju programa prekogranične saradnje u okviru Instrumenta za pretpristupnu podršku.

Radionica je održana u Budvi, u organizaciji Direktorata za proširenje i susjedsku politiku Evropske komisije, uz podršku CBIB+ projekta, a okupila je predstavnike programskih struktura iz država regiona, kao i predstavnike Evropske komisije koji učestvuju u planiranju i praćenju procesa sprovođenja programa prekogranične saradnje.

Zamjenica glavnog pregovarača – nacionalna IPA koordinatorka Ivana Glišević Đurović je istakla da su do sada realizovani projekti značajno unaprijedili saradnju institucija i organizacija prekograničnih područja, što je osnov za buduće zajedničke inicijative u brojnim oblastima, uključujući kulturu, unapređenje turističke ponude i zaštitu životne sredine, socijalnu inkluziju, zapošljavanje i ukupni društveno-ekonomski razvoj. Naglasila je da, iako obimom ne mogu sami odgovoriti na značajne sistemske i ekonomske izazove, programi prekogranične saradnje u praksi predstavljaju podsticaj za opipljive promjene, reformske procese i snaženje insitucija na lokalnom nivou. Ukazala je da je prekogranična saradnja jedan od činilaca za sprovođenje prioriteta u okviru Strategije EU za Zapadni Balkan, fokusiranih na jačanje dobrosusjednih odnosa, ekonomski razvoj i regionalnu saradnju.

IPA2

Predstavnik Generalnog direktorata za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Kolin Vulf podsjetio je prisutne da je rad na sprovođenju programa prekogranične saradnje dodatno unaprijedio percepciju šire javnosti o značaju regionalne saradnje, kao i da je kroz prethodne dvije finansijske perspektive veliki broj institucija i organizacija bio direktno uključen u cjelokupni proces. Istakao je da programi prekogranične saradnje predstavljaju dodatni podsticaj za lokalni razvoj i unaprijeđenje kvaliteta života građana u pograničnim područjima.

Na radionici je bilo riječi i o značaju prekogranične saradnje u svijetlu Strategije za Zapadni Balkan i Sofijske deklaracije, kao i o pripremi za narednu finansijsku perspektivu Ipe 2021 – 2027.

SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI
GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE CRNE GORE

 

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE