Naslovnica Info Press info Reforme da budu praćene rezultatima u praksi

Reforme da budu praćene rezultatima u praksi

Crna Gora mora da obezbijedi odgovarajuće pravne instrumente za prevenciju diskriminacije, a zakonodavne reforme moraju biti praćene rezultatima u praksi, poručeno je na konferenciji povodom obilježavanja početka projekta iz te oblasti.

Šef Odeljenja za politike ljudskih prava i saradnju iz Generalnog direktorata za ljudska prava i vladavinu prava Savjeta Evrope, Mikhail Lobov kazao je da će fokus aktivnosti biti na zajedničkim standardima i nalazima dobijenim monitoringom.

„Cilj je, između ostalog, dodatno poštovanje standarda propisanih Konvencijom i povećanje koherentnosti i kvaliteta u pravosuđu“, poručio je Lobov na konferenciji povodom obilježavanja početka projekta „Podrška nacionalnim institucijama u prevenciji diskriminacije“ (PREDIM).

On je pohvalio napredak Ustavnog suda i institucije Zaštitnika u toj oblasti.

reforme2

Šef Delegacije Evropske unije u Podgorici, Mitja Drobnič poručio je da Crna Gora mora da obezbijedi odgovarajuće pravne instrumente za prevenciju diskriminacije i zaštitu ljudskih prava svih osoba.

„Iako je važno da se nacionalno zakonodavstvo uskladi sa pravnom tekovinom EU u oblasti temeljnih prava, od ključne je važnosti da zakonodavne reforme budu praćene konkretnim rezultatima u praksi“, naveo je on.

Drobnič je rekao da EU očekuje od Crne Gore da obezbijedi zaštitu ljudskih prava svima „ne samo na papiru, već i u praksi“.

On je naveo da se od Crne Gore očekuju da ojača nezavisnot, odgovornosti i djelotvornost pravosudnog sistema, kao i da napredak ostvaren u usklađivanju zakonodavstva pokrije i napretkom u povećanom kapacitetu institucija, naročito po pitanju borbe protiv diskriminacije, zatvorskog sistema i zaštite manjina.

Drobnič je dodao da EU očekuje da Crna Gora obezbijedi djelotvorne sankcije za slučajeve kršenja ljudskih prava.

„Ključno je da se, nakon reforme zakonskog okvira za borbu protiv diskriminacije, osnaže i institucije poput Ombudsmana i Ministarstva za ljudska i manjinska prava“, rekao je Drobnič.

On je dodao da EU finansira projekat sa 700 hiljada eura.

reforme3

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković naveo je da je taj projekat nastavak SOCCER projekta i, kako je objasnio, podrška Ombudsmana biće usmjerena na daljem unapređenju i osnaživanje kapaciteta institucije u zaštiti od diskriminacije i prevenciji torture.

On je podsjetio da su Ombudsmanu povjerena dva nova mehanizma za zaštitu ljudskih prava i sloboda – zaštita od diskriminacije i prevencija od torture.

Baković je, govoreći o uspješnosti SOCCER projekta, kazao da su rezultati tog projekta doprinijeli najvećoj ažurnosti te Insitucije od njenog osnivanja.

Blanka Radošević Marović iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava podsjetila je da je taj resor predlagač zakona o zabrani diskriminacije osoba s invaliditetom i o rodnoj ravnopravnosti.

Ona je najavila da će ove godine novi proces evaluacije plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti kako bi, objasnila je Radošević Marović, dobili smjernice za nastavak vođenja politike u toj oblasti.

Ona je ukazala da će do kraja mjeseca završiti novu strategiju za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana za naredne četiri godine.

„Posljednja dekada pokazuje da smo, iako mala država, pokazali veliku spremnost i odgovornost u realizaciji mjere i aktivnosti na integracije romske populacije u naše društvo“, poručila je Radošević Marović.

Slavica Rabrenović iz Ministarstva pravde kazala je da je taj resor u prethodnom periodu intezivno radi na unaprijeđenju normativnog i funkcionalnog aspekta izvršenja krivičnih sankcija.

„I u narednom periodu ćemo intezivno unaprijeđivati ovu oblast, jer je u proteklom periodu značajno osnažen svaki segment izvršenja sistema krivičnih sankcija“, poručila je Rabrenović.

Ona je podsjetila da su u Crnoj Gori 134 osobe izvršile kaznu rada u javnom interesu, a trenutno je na izvršenju 79 osuđenih.

Senka Danilović iz Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu ocijenila je da usklađenost nacionalnih propisa sa međunarodnim standardima kojima se zabranjuje diskriminacija nijesu garancija da u različitim sferama društvenog života nje neće biti.

Izvor: Agencija Mina

Saopštenja

Gorčević u Skoplju: Zajednička obaveza EU i regiona da održimo zamah proširenja

0
“Zajednička obaveza EU i država regiona je da održimo zamah proširenja.  Ohrabreni smo porukama koje stižu od lidera EU i koje predstavljaju dodatni podsticaj...

Oglas za poziciju Projektni menadžer (Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina –...

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, kao Nacionalno tijelo Interreg VI-A IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027, poziva zainteresovane kandidate...

Autorski tekst ministarke Gorčević za Dan portal: Istorijska šansa za našu generaciju

0
Pitanje ulaska Crne Gore u Evropsku uniju je tema kojom se više od decenije bave razne institucije, ali i građani ove države, dakle, i...

Osam miliona eura za crnogorske partnere u okviru Jadransko-jonskog programa

0
Institucije i organizacije iz Crne Gore ostvarile su zapažen uspjeh u okviru Prvog poziva IPA Jadransko-jonskog programa (IPA ADRION), kroz koji će njih 61...

Gorčević sa Hartmanom: Uspješna saradnja Crne Gore i UNDP-ja u dostizanju ciljeva EU i...

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević razgovarala je danas sa zamjenikom direktorke Regionalne kancelarije UNDP-a za Evropu i Zajednicu nezavisnih država, Nikom Hartmanom. Gorčević i Hartman...