Reforme u oblasti vladavine prava, kao ključnoj za dalji demokratski razvoj crnogorskog društva i napredak u pregovorima sa Evropskom unijom, apsolutni su prioritet svih crnogorskih institucija, poručio je glavni pregovarač Aleksandar Drljević na početku dvodnevnog sastanka Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost između predstavnika Crne Gore i Evropske komisije.
Kako je rekao, dalje unapređenje vladavine prava i sveopšteg demokratskog sistema trajan je i zahtjevan zadatak, ali, bez obzira na izazove, Crna Gora ostaje visoko motivisana i bezuslovno predana ostvarenju tog cilja. Poručio je da je, kao rezultat intenzivnih reformskih aktivnosti u oblasti vladavine prava, do sada ispunjena većina od ukupno 83 privremena mjerila u poglavljima 23 i 24, koja se prevashodno odnose na unaprjeđenje zakonodavnog i institucionalnog okvira.
„I u posljednjem Izvještaju o napretku je konstatovano da je ostvaren početni bilans rezultata u oblasti borbe protiv korupcije na visokom nivou, pranja novca, finansijskih istraga i oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću. Međutim, ove ocjene nas nijesu uljuljkale, već smo se s novom energijom i entuzijazmom usredsredili na otklanjanje nedostataka prepoznatih u Izvještaju. U tom cilju, intenzivirali smo rad Savjeta za vladavinu prava, Pregovaračke grupe, kao i svih radnih grupa za vođenje pristupnih pregovora, preko kojih redovno nadgledamo sprovođenje preporuka iz Izvještaja“, rekao je glavni pregovarač.
Šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Tomas Haglajtner, ocijenio je pozitivnom činjenicu da je institucionalni okvir u oblasti vladavine prava potpun, a zakonski uglavnom uspostavljen, ističući da je sada važno da kompletan sistem vladavine prava bude usmjeren na ostvarivanje konkretnih rezultata. Ti rezultati će, dodao je, pokazati jak kapacitet i snagu institucija, uz transparentnost i dalje unapređenje dobrih odnosa sa civilnim drutvom i ostalim akterima uključenim u sprovođenje akcionih planova iz oblasti vladavine prava.
„Stalno ponavljamo da Crna Gora treba da ide ka proaktivnim aktivnostima i reformskim mjerama, pogotovo u oblastima medijskih sloboda, borbe protiv korupcije i trgovine ljudima, kako bi se zadovoljila privremena mjerila za poglavlja 23 i 24, koja su prioritet za Crnu Goru u pristupnim pregovorima“, rekao je Haglajtner.
Tokom dvodnevnog sastanka Pododbora, starješine crnogorskih organa nadležnih za pitanja iz okvira Pododbora sa predstavnicima EK razgovaraće o ostvarenim rezultatima, kao i aktivnostima preduzetim u cilju sprovođenja neophodnih reformi.
SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI
GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE