U Briselu je nedavno potpisan sporazum o uspostavljanju regionalnog tržišta električne energije za zapadni Balkan.
Riječ je o projektu od višestrukog značaja za sve države, a najveću korist od njega, kako sada stvari stoje, imaće Crna Gora.
Velika prednost
Energetska nezavisnost i mogućnost izvoza električne energije želja su svih država Balkana. U najboljoj situaciji od svih zemalja regiona da to i ostvari nalazi se Crna Gora koja realizuje dva velika energetska projekta. Izgradnja drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima i završetak energetskog povezivanja sa Italijom podmorskim kablom, stvoriće našoj državi veliku prednost. Pored energetske sigurnosti, višak struje moći će da se ponudi na jedinstvenom tržištu električne energije na Balkanu ili preko energetskog kabla Italiji.
Krajnji rezultat je isti i podjednako dobar za nas. Prvo, može se zaraditi prodajom sopstvenog viška električne energije u regionu, kao i od tranzita struje koje druge države moraju plaćati Crnoj Gori ukoliko žele da prodaju svoju struju Italiji ili drugim državama Evropske unije.
Podrška EBRD-a
Evropska banka za obnovu i razvoj podržala je integraciju tržišta energenata na Zapadnom Balkanu kreditom od 37 miliona eura.
“Pružanjem podrške ključnim elementima prekogranične infrastrukture u regionu i stvaranjem integrisanijih tržišta, povećavamo i energetsku sigurnost. Ovo je jedan od prioriteta EBRD u oblasti energetike na Zapadnom Balkanu”, poručio je ranije predsjednik EBRD Suma Čakrabarti.
Ovaj projekat je dio inicijative Evropske komisije za uspostavljanje koridora za prenos električne energije Istok-Zapad između Bugarske, Makedonije, Albanije, Crne Gore i Italije, uključujući i planirani podvodni kabl od Crne Gore do Italije.
Kako su prenijeli mediji projekat je tehničku podršku za sprovođenje studije izvodljivosti, procjenu uticaja na životnu sredinu i pripremu glavnog projekta dobio kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan.
Izvor: Dnevne novine