Ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović otvorio je danas radionicu „Poboljšanje sistema javnih nabavki u Crnoj Gori“, koju su organizovali Uprava za javne nabavke i Svjetska banka.
Ministar je, u svom izlaganju, ukazao na značaj koji javne nabavke zauzimaju u ekonomskom sistemu Unije istakavši da ukupna vrijednost javnih nabavki prema procjenama Evropske komisije iznosi 16% bruto nacionalnog proizvoda Unije.
Ministar je poručio da evropsko zakonodavstvo u ovoj oblasti osigurava davaocima usluga, isporučiocima roba i izvođačima radova mogućnost nadmetanja na javnim tenderima u državama članicama EU i jačanje ekonomskog razvoja i efikasnosti. Istakao je da Crna Gora, u cilju potpunog usklađivanja s obavezama predviđenim pravnom tekovinom EU, ulaže napor u dodatno pravno uređenje oblasti koncesija, pojednostavljenje procedura u komunalnom sektoru, kao i u regulisanje nabavki u oblasti odbrane.
On je upoznao učesnike s obavezama Crne Gore u dijelu ispunjavanja završnih mjerila u ovom poglavlju koje obuhvataju usklađivanje nacionalnog okvira s pravnom tekovinom u svim oblastima javnih nabavki s posebnim naglaskom na koncesije, privatno-javno partnerstvo i odbranu, uspostavljanje administrativnih i institucionalnih kapaciteta za sprovođenje pravne tekovine i bilans rezultata fer i transparentnog sistema javnih nabavki.
Ministar je, takođe, ukazao na povezanost sistema javnih nabavki s drugim pregovaračkim poglavljima, posebno s oblašću vladavine prava i programa kohezione politike, koji se finansiraju iz Evropskih strukturnih i investicijskih fondova koji će Crnoj Gori postati dostupni kada postane članica Unije.
Direktor Uprave za javne nabavke, Mersad Mujević je predstavio dva projekta koje ta institucija sprovodi sa Svjetskom bankom: projekat „Izrada smjernica za podsticanje učešća malih i srednjih preduzeća na tržištu javnih nabavki u Crnoj Gori i projekat „Izrada smjernica za sistem nadgledanja-monitoringa javnih nabavki od Uprave za javne nabavke“.
On je poručio da su, u okviru prvog projekta identifikovani problemi koji se ogledaju u ponudi nedovoljno prilagođenih finansijskih proizvoda potrebama malih i srednjih preduzeća, dok su se u okviru drugog projekta bavili izradom sistema za upravljanje informacijama u saopštavanju rezultata, komunikacijom između institucija i angažovanjem svih strana u sistemu, te izradom ocjene o usklađenosti učinaka na osnovu informacija o poslovanju prikupljenih iz konsultacija sa tržištem.