U Tirani je danas održan drugi sastanak Zajedničkog odbora za primjenu Sporazuma o saradnji između vlada Crne Gore i Albanije u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji.
Sastanak su otvorili, s crnogorske strane, generalna direktorica za pristupanje u Ministarstvu evropskih poslova Jelena Burzan i, u ime Vlade Albanije, ministarka za evropske integracije Kljajda Đoša.
Predmet drugog sastanka Zajedničkog odbora je bilo predstavljanje tekućih i planiranih aktivnosti iz procesa pristupanja, kao i razmatranje mogućnosti za intenziviranje saradnje u oblastima od obostranog interesa koje će doprinijeti bržem napredovanju prema članstvu.
Učesnici sastanka su razmijenili mišljenje o statusu pristupnih pregovora Crne Gore i pripremama Albanije za otvaranje pregovora i formiranje pregovaračke strukture. Crnogorska strana je predstavila svoje iskustvo u dijelu usklađivanja s pravnom tekovinom Evropske unije, kao i korištenja sredstava iz nacionalne i višekorisničke Ipe, te programa prekogranične saradnje.
Generalna direktorica Burzan je istakla da dvije države dijele isti cilj – integraciju u evropske porodicu, te da je sastanak Zajedničkog odbora potvrda crnogorske i albanske posvećenosti ovom procesu, ali i doprinos regionalnoj saradnji.
Ona je informisala o aktielnom stanju u pregovorima istakavši da je crnogorski pregovarački tim apsolutno posvećen ispunjavanju obaveza u pravcu otvaranja preostalih poglavlja i radu na njihovom privremenom zatvaranju.
Burzan je poručila da će Crna Gora nastaviti, kroz okvire bilateralne i regionalne saradnje, da pruža stručnu i tehničku podršku Albaniji i ostalim susjedima u napredovanju prema članstvu u EU. Istakla je da je individualni uspjeh bilo koje od država Zapadnog Balkana, iskorak za cijeli region, te da snaži evropsku perspektivu ovog dijela Evrope.
Ministarka Kljajda Đoša je izrazila zadovoljstvo zbog nastavka dobre prakse organizovanja Zajedničkog odbora u oblasti evropske integracije, koja je započeta prošle godine održavanjem prvog sastanka u Podgorici. Istakla je da je za Albaniju veoma važno korištenje iskustva Crne Gore, posebno imajući u vidu napredak koji Crna Gora ostvaruje u procesu pregovora o pristupanju EU. Albanija očekuje brzo otvaranje pregovora s EU, što je preduslov za dinamičnije sprovođenje reformi, posebno u oblasti vladavine prava, tj. poglavlja 23 i 24. Ministarka Đoša je naglasila da je značajan izazov za Albaniju jačanje administrativnih kapaciteta zbog čega je reforma javne uprave i korištenje mogućnosti fondova izuzetno značajno za nastavak ovog procesa. Albanija je u prethodnom periodu značajno koristila iskustva Crne Gore, posebno u procesu pripreme strategijskih dokumenata za proces pristupanja i njihovog uspješnog sprovođenja. Upravo zbog zajedničke evropske perspektive, saradnja u regionu ostaje od presudne važnosti, posebno u kontekstu Berlinskog procesa i pripreme zajedničkih infrastrukturnih projekata čije bi sprovođenje dodatno povezalo građane dvije države.
Predmet razgovora dvije delegacije je bilo i korištenje fondova pretpristupne pomoći EU. Istaknuto je da su, tokom prethodnog perioda, dvije države razvile uspješnu saradnju u okviru bilateralnog prekograničnog programa Albanija – Crna Gora, u okviru kojeg su realizovana 24 projekta, ukupne vrijednosti od 6 miliona evra. Istaknuto je da, u novoj finansijskoj perspektivi dvije države imaju na raspolaganju 11.9 miliona eura i iznijeto očekivanje da će realizacija zajedničkih projekata doprinijeti unapređenju dobrosusjedskih odnosa i društveno – ekonomskom razvoju pograničnog regiona.
Na toj liniji je izraženo zadovoljstvo zajedničkim planiranjem i pripremom infrastrukturnih projekata, poput dijelova Jadransko- jonskog autoputa i gasovoda, koji se finansiraju iz Zapadnobalkanskog invsticijskog okvira.
Takođe, učesnici Odbora su pozdravili osnivanje Regionalne kancelarije za mlade, sa sjedištem u Tirani, saglasivši se da će takav mehanizam saradnje doprinijeti unapređenju dijaloga i poboljšanju uloge mladih u društvu.