Naslovnica Info Press info Saradnja doprinosi usklađivanju nacionalne legislative sa pravnom tekovinom EU

Saradnja doprinosi usklađivanju nacionalne legislative sa pravnom tekovinom EU

Poreska uprava i kompanija Microsoft Crna Gora, uz podršku Ambasade SAD u Podgorici i Američke privredne komore u Crnoj Gori dogovorili su realizaciju zajedničkih aktivnosti u cilju jačanja saradnje na polju edukacije o pravima intelektualne svojine i informacinim tehnologijama, radi prevencije upotrebe nelicenciranih softvera, kao i efikasnije kontrole prometa softvera sa aspekta oporezivanja.

Međusobna saradnja započeće u aprilu 2016. godine, a obuhvataće obuke poreskih službenika o zaštiti prava intelektualne svojine za zaposlene, mogućnostima korišćenja Microsoft alata u cilju modernizacije poslovnih procesa u Poreskoj upravi, efikasnoj kontroli elektronske trgovine, kao i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti javnosti i privrede o značaju upotrebe licenciranih softvera i informacionih tehnologija.

Direktor Poreske uprave, Miomir M. Mugoša, saopštio je da neovlašćeno kopiranje, reprodukcija, distribucija i upotreba softvera predstavljaju jednu od najznačajnijih prijetnji za razvoj kako globalne, tako i lokalne IT industrije, što se negativno odražava na našu ekonomiju u cjelini, ali i na razvoj informacionog društva i ostvarenje konkurentske prednosti na nacionalnom i međunarodnom tržištu.

„Imajući u vidu da je saradnja između državnih institucija i velikih IT kompanija neophodna ne samo sa aspekta ispunjavanja zahtjeva vezanih za usklađivanje nacionalne legilative sa pravnom tekovinom EU u okviru pregovaračkog poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine, već i sa aspekta oporezivanja, odnosno zaštite poreskih prihoda, obuka poreskih službenika u oblasti proizvodnje, podaje i distribucije informacionih tehnologija i licenci za upotrebu softvera omogućiće uspostavljanje kvalitetnog pristupa u kontroli ovog privrednog segmenta u kojem se ostvaruju značajni prihodi, a koji samim tim i posjeduje značajan poreski potencijal za budžet države Crne Gore“, poručio je Mugoša.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Američka privredna komora i Microsoft imaju zajednički cilj, kada je u pitanju zaštita prava intelektualne svojine.

Iz Ambasade je saopšteno da oni snažno podržavaju Microsoft u radu sa Poreskom upravom, ostalim inspekcijskim službama i crnogorskim IT kompanija na podizanju svijesti o softverskoj pirateriji, odnosno zaštiti prava intelektualne svojine.

VD izvršnog direktora Američke privredne komore u Crnoj Gor, Milica Dragojević, saopštila je da je zaštita prava intelektualne svojine jedan od ključnih prioriteta u radu AmCham-a od njenog osnivanja.

Podaci iz istraživanja IDC-a koji pokazuju da je 2/3 softvera u Crnoj Gori nelegalno najbolje govore o tome koliki su gubici u budžetu Crne Gore po ovom osnovu. Takođe, privatni sektor je taj koji trpi nelegalnu konkurenciju i u tom smislu treba udruženo djelovati u suzbijanju sivog tržišta u ovoj oblasti.

“Zajedno sa našim partnerima u ovom projektu, nastavićemo da sprovodimo edukacije za predstavnike tržišne i poreske inspekcije u cilju prepoznavanja nelegalnog softvera, ali i aktivnosti na podizanju svijesti među privrednim subjektima kada je softverska piraterija u pitanju”, kazala je Dragojević.

Oliver Obradović, direktor Microsoft kancelarije u Crnoj Gori, smatra da su, imajući u vidu da podaci iz izvještaja kompanije IDC pokazuju da je Crna Gora u grupi zemalja sa najvećom stopom piraterije u Evropi (preko 75%), te da su planirane zajedničke aktivnosti neophodne i da će pozitivno uticati razvoj IT sektora u Crnoj Gori, ali i na cjelokupni ekonomski razvoj naše države.

„Činjenica je da je danas IT sektor pokretač ekonomskog razvoja. Ovaj sektor zapošljava milione ljudi širom svijeta i generiše velike količine poreskih prihoda. Proizvodanja, prodaja i distribucija proizvoda i usluga generiše poreski tok koji predstavlja značajan izvor prihoda jedne države. IT kompanije doprinose, dakle, generisanju poreskih prihoda, ali i stvaraju mogućnost za otvaranje velikog broja radnih mjesta. Stoga je važno shvatiti da smanjenje stope softverske piraterije u zemlji znači povećanje ostvarenih prihoda na osnovu poreza iz IT industrije“, objasnio je Obradović.

Navedena saradnja dogovorena je u skladu sa strateškim ciljevima države Crne Gore, te Memorandumom o razumijevanju, potpisanim između Vlade Crne Gore i kompanije Microsoft, u cilju obezbjeđenja podrške u korišćenju modernih tehnologija u javnom sektoru, dosljednoj primjeni legislative vezane za intelektualnu svojinu i usklađivanje iste sa pravnom tekovinom EU i najboljom međunarodnom praksom.

ZAJEDNIČKO SAOPŠTENJE PORESKE UPRAVE I KOMPANIJE MICROSOFT CRNA GORA

Saopštenja

Zenović – Miler: Dovršiti aktivnosti za IBAR, a onda zatvoriti spremna poglavlja

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović se tokom posjete Briselu sastao sa šefom Jedinice D2 za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu...

Evropski dan u Petnjici i Beranama

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević,  boraviće sa saradnicima u ponedjeljak, 22. aprila 2024. godine u radnoj posjeti  opštinama Petnjica i Berane. Posjeta je dio projekta...

Zenović sa članovima COELA-e: CG je spremna za narednu fazu pregovora i može da...

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović i ambasador Petar Marković, šef Misije Crne Gore pri EU, sastali su se danas u...

URBACT IV: Objavljen Poziv za dobre prakse

0
Poziv za dobre prakse u okviru programa URBACT IV objavljen je 15. aprila i biće otvoren  do 30. juna 2024. godine. Poziv je namijenjen lokalnim...

Zajednički konsultativni odbor EU i CG: Crna Gora napreduje na putu ka članstvu u...

0
Osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva Evropske unije i Crne Gore (ZKO), koji je danas održan u Podgorici, poslao je jasnu poruku institucijama...