Naslovnica Info Press info Saradnja doprinosi usklađivanju nacionalne legislative sa pravnom tekovinom EU

Saradnja doprinosi usklađivanju nacionalne legislative sa pravnom tekovinom EU

Poreska uprava i kompanija Microsoft Crna Gora, uz podršku Ambasade SAD u Podgorici i Američke privredne komore u Crnoj Gori dogovorili su realizaciju zajedničkih aktivnosti u cilju jačanja saradnje na polju edukacije o pravima intelektualne svojine i informacinim tehnologijama, radi prevencije upotrebe nelicenciranih softvera, kao i efikasnije kontrole prometa softvera sa aspekta oporezivanja.

Međusobna saradnja započeće u aprilu 2016. godine, a obuhvataće obuke poreskih službenika o zaštiti prava intelektualne svojine za zaposlene, mogućnostima korišćenja Microsoft alata u cilju modernizacije poslovnih procesa u Poreskoj upravi, efikasnoj kontroli elektronske trgovine, kao i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti javnosti i privrede o značaju upotrebe licenciranih softvera i informacionih tehnologija.

Direktor Poreske uprave, Miomir M. Mugoša, saopštio je da neovlašćeno kopiranje, reprodukcija, distribucija i upotreba softvera predstavljaju jednu od najznačajnijih prijetnji za razvoj kako globalne, tako i lokalne IT industrije, što se negativno odražava na našu ekonomiju u cjelini, ali i na razvoj informacionog društva i ostvarenje konkurentske prednosti na nacionalnom i međunarodnom tržištu.

„Imajući u vidu da je saradnja između državnih institucija i velikih IT kompanija neophodna ne samo sa aspekta ispunjavanja zahtjeva vezanih za usklađivanje nacionalne legilative sa pravnom tekovinom EU u okviru pregovaračkog poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine, već i sa aspekta oporezivanja, odnosno zaštite poreskih prihoda, obuka poreskih službenika u oblasti proizvodnje, podaje i distribucije informacionih tehnologija i licenci za upotrebu softvera omogućiće uspostavljanje kvalitetnog pristupa u kontroli ovog privrednog segmenta u kojem se ostvaruju značajni prihodi, a koji samim tim i posjeduje značajan poreski potencijal za budžet države Crne Gore“, poručio je Mugoša.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Američka privredna komora i Microsoft imaju zajednički cilj, kada je u pitanju zaštita prava intelektualne svojine.

Iz Ambasade je saopšteno da oni snažno podržavaju Microsoft u radu sa Poreskom upravom, ostalim inspekcijskim službama i crnogorskim IT kompanija na podizanju svijesti o softverskoj pirateriji, odnosno zaštiti prava intelektualne svojine.

VD izvršnog direktora Američke privredne komore u Crnoj Gor, Milica Dragojević, saopštila je da je zaštita prava intelektualne svojine jedan od ključnih prioriteta u radu AmCham-a od njenog osnivanja.

Podaci iz istraživanja IDC-a koji pokazuju da je 2/3 softvera u Crnoj Gori nelegalno najbolje govore o tome koliki su gubici u budžetu Crne Gore po ovom osnovu. Takođe, privatni sektor je taj koji trpi nelegalnu konkurenciju i u tom smislu treba udruženo djelovati u suzbijanju sivog tržišta u ovoj oblasti.

“Zajedno sa našim partnerima u ovom projektu, nastavićemo da sprovodimo edukacije za predstavnike tržišne i poreske inspekcije u cilju prepoznavanja nelegalnog softvera, ali i aktivnosti na podizanju svijesti među privrednim subjektima kada je softverska piraterija u pitanju”, kazala je Dragojević.

Oliver Obradović, direktor Microsoft kancelarije u Crnoj Gori, smatra da su, imajući u vidu da podaci iz izvještaja kompanije IDC pokazuju da je Crna Gora u grupi zemalja sa najvećom stopom piraterije u Evropi (preko 75%), te da su planirane zajedničke aktivnosti neophodne i da će pozitivno uticati razvoj IT sektora u Crnoj Gori, ali i na cjelokupni ekonomski razvoj naše države.

„Činjenica je da je danas IT sektor pokretač ekonomskog razvoja. Ovaj sektor zapošljava milione ljudi širom svijeta i generiše velike količine poreskih prihoda. Proizvodanja, prodaja i distribucija proizvoda i usluga generiše poreski tok koji predstavlja značajan izvor prihoda jedne države. IT kompanije doprinose, dakle, generisanju poreskih prihoda, ali i stvaraju mogućnost za otvaranje velikog broja radnih mjesta. Stoga je važno shvatiti da smanjenje stope softverske piraterije u zemlji znači povećanje ostvarenih prihoda na osnovu poreza iz IT industrije“, objasnio je Obradović.

Navedena saradnja dogovorena je u skladu sa strateškim ciljevima države Crne Gore, te Memorandumom o razumijevanju, potpisanim između Vlade Crne Gore i kompanije Microsoft, u cilju obezbjeđenja podrške u korišćenju modernih tehnologija u javnom sektoru, dosljednoj primjeni legislative vezane za intelektualnu svojinu i usklađivanje iste sa pravnom tekovinom EU i najboljom međunarodnom praksom.

ZAJEDNIČKO SAOPŠTENJE PORESKE UPRAVE I KOMPANIJE MICROSOFT CRNA GORA

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...