NaslovnicaInfoPress infoDubrovnik: Saradnja i zajednički rad doprinose napretku Regiona

Dubrovnik: Saradnja i zajednički rad doprinose napretku Regiona

Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović učestvovao je na ministarskom sastanku Jadransko-jonske inicijative i Prvom godišnjem Forumu Strategije EU za Jadransko – jonsku regiju (EUSAIR) koji su održani danas u Dubrovniku.

Ministarski sastanak je otvorio ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske i predsjedavajući Jadransko-jonske inicijative Miro Kovač, a učestvovali su evropska komesarka za regionalnu politiku Korina Krecu, kao i ministri vanjskih poslova Jadransko – jonske inicijative i ministri zaduženi za EU fondove iz Hrvatske, Grčke, Italije, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.

Učesnici skupa su istakli značaj saradnje država članica EU i kandidata za članstvo u okviru sprovođenja Strategije za Jadransko–jonski region kao najpodesnijeg okvira za koordinaciju politika i teritorijalnu saradnju koja će voditi tome da region postane bolje mjesto za život i rad ljudi, i kvalitetno se pripremi za zajedničke izazove i mogućnosti. Istaknuto je da će zajednički rad osam država na sprovođenju ciljeva Strategije doprinijeti ekonomskom razvoju, otvaranju novih radnih mjesta i poslovnih prilika u plavoj ekonomiji, uključujući ribarstvo i akvakulturu.

Sprovođenje Strategije će, takođe, omogućiti bolje povezivanje država regiona međusobno i s EU kroz saobraćajne i energetske mreže, te pružiti kvalitetniju zaštitu životne sredine i razvoj održivog turizma. Sve ovo će omogućiti približavanje zemalja Zapadnog Balkana EU, posebno kroz mogućnosti tijesne saradnje s državama članicama te suočavanje sa zajedničkim izazovima i mogućnostima koje se pružaju regionu.

Foto Panel

Obraćajući se učesnicima skupa, ambasador Pejović je istakao da je Jadransko – jonska inicijativa za šesnaest godina svog postojanja značajno doprinijela međusobnoj saradnji, dijalogu i izgradnji povjerenja. Naglasio je da je važno što je EU prepoznala značaj i potencijale ovog dijela Evrope i opredijelila značajna sredstva za projekte u oblasti infrastrukture, energetike, plavog razvoja, turizma i zaštite životne sredine koji predstavljaju veliku razvojnu šansu za države regiona. Šesnaest miliona eura koji će biti na raspolaganju za zemlje kandidate u okviru Jadransko jonskog programa će biti usmjereni na pripremu Crne Gore za članstvo u EU.

Ambasador Pejović je istakao da učešće u regionalnim strategijama i evropskim programima teritorijalne saradnje Crnu Goru približava članstvu u EU. Naglasio je da će realizacija projekata iz oblasti saobraćaja, energetike, inovacija i životne sredine koji se sprovode u okviru transnacionalnih programa podrške EU doprinijeti ispunjenju uslova u okviru nekoliko pregovaračkih poglavlja. Takođe je ukazao da se Crna Gora kroz postojeći okvir različitih projekata saradnje s članicama EU i državama kandidatima za članstvo, priprema za buduće korištenje strukturnih i investicijskih fondova EU.

Tokom konferencije, ambasador Pejović je imao niz bilateralnih sastanaka s predstavnicima zemalja Zapadnog Balkana i institucija EU.

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE