Savjet ministara Evropske unije može uvesti kontrolu na jednoj ili više unutrašnjih šengenskih granica i na razdoblje od dvije godine ako se ocijeni da postoji “trajno manjkavo funkcionisanje” šengenskog režima, ali Evropska komisija smatra da zasad nije došlo do takve situacije.
To je danas saopštila portparolka u Evropskoj komisiji Nataša Berto koja je navela da su neke članice šengenskog prostora već uvele pasošku kontrolu putnika na rok od šest mjeseci, koji ističe u maju.
Berto je time odgovorila na pitanje novinara da li su tačni navodi u italijanskim medijima da zbog izbjegličke krize koja je ugrozila bezbijednost EU, Evropska komisija predlaže da se vjerovatno najprije potpuna kontrola šengenskih, a time i granica EU, uvede u Grčkoj, a potom i da se na dvije godine suspenduje cijeli šengenski poredak bez unutrašnjih međa.
Agenciji Beta su izvori Evropske komisije prenijeli ocjenu da uvođenje privremenog nadzora ne bi trebalo da ima upliva na režim bez EU viza za građane država Zapadnog Balkana, koji po ulasku u šengenski prostor, što je već sad slučaj na nekim unutrašnjim granicama, samo moraju pokazati valjan biometrijski pasoš.
Nataša Berto je objasnila da vraćanje ponovne granične kontrole omogućava član 26. statuta Šengena i da će ministri unutrašnjih poslova EU u ponedeljak u Amsterdamu oceniti da li bi se takva mjera ubuduće morala sagledati zbog zaoštravanje izbjegličke krize.
Prema italijanskim medijima, o tome su već razgovarali ambasadori članica EU u sklopu Komiteta stalnih predstavnika Unije koji pripremaju ministarske sastanke.
Stavljanje na dnevni red prijetnju ukidanja Šengena na dvije godine ima za cilj da dosad odbojnu Grčku prije svega privoli da prihvati uvođenje evropske granične i pomorske straže s ovlašćenjima i da onemogućava ulazak migranata na granicama prema Turskoj.
Izvor: Agencija Beta