Državni sekretar za evropske integracije i nacionalni koordinator za Ipu ambasador Aleksandar Andrija Pejović učestvovao je 1. oktobra u Tbilsiju na Međunarodnoj konferenciji o prevazilaženju regionalnih razlika.
Skup je organizovalo Ministarstvo regionalnog razvoja i infrastrukture Gruzije, a učestvovali su visoki zvaničnici, ministri i državni sekretari i stručnjaci u oblasti regionalnog razvoja i upravljanja fondovima EU, država članica EU i zemalja koje su u procesu pristupanja Uniji, predstavnici institucija EU, kao i država iz Istočnog partnerstva Unije.
Ambasador Pejović je govorio u okviru panela „Lokalna perspektiva regionalnog razvoja: Teritorijalni instrumenti u regionalnoj politici“, u okviru kojeg je istakao važnost regionalne politike EU za države koje su u procesu pristupanja, naročito za države Zapadnog Balkana koje njeguju dobru regionalnu saradnju, ali su, takođe, dio Evrope sa značajnim regionalnim razlikama koje je potrebno u budućnost prevazići.
U tom smislu, ambasador Pejović je ukazao na značaj regionalne razvojne politike kao direktne pripreme za sprovođenje kohezijske politike EU, naglasivši da je ona među prioritetnim razvojnim politikama Crne Gore.
„Crna Gora je proteklih godina imala najviše prekograničnih projekata u regionu i kroz izuzetno uspješno korištenje Ipe, tako i kroz proces pregovora u 22. poglavlju Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata, značajno se približila ispunjavanju uslova za otvaranje pregovora u ovoj oblasti“, rekao je ambasador Pejović.
U tom kontekstu, on je predstavio uspješnu iskorištenost sredstava koja su Crnoj Gori bila dostupna u finansijskoj perspektivi do 2013, i upoznao s programima u kojima će Crna Gora učestvovati do 2020.
Na skupu su razmijenjena mišljenja i iskustvo o načinima za prevazilaženje postojećih regionalnih razlika. U tom kontekstu učesnici konferencije su se saglasili o potrebi postizanja realnog regionalnog razvoja putem sprovođenja razvojnih programa na lokalnom nivou. Predstavnici zemalja evropskog susjedstva su naglasili korist razmjene iskustava na ovom polju, posebno imajući na umu mogućnost prenošenja znanja sa Zapadnog Balkana.