Crna Gora postigla je veliki napredak u reformi i prilagođavanju pravosuđa evropskim standardima i pravnoj tekovini.
Iako je put do potpune harmonizacije dvaju pravosuđa dug, predsjednik Komisije za efikasnost pravosuđa Savjeta Evrope (CEPEJ) Georg Stava (Stawa), ubijeđen je da su svi koji su u Crnoj Gori uključeni u taj proces svjesni u kojem se pravcu razvija ta priča ka Evropskoj uniji.
Stava, koji je u januaru preuzeo predsjednikovanje Komisijom, za Pobjedu govori i o planovima CEPEJ-a za ovu godinu i potrebi da se efikasnost pravosuđa unapređuje i dalje.
POBJEDA: Koliko je Crna Gora napredovala u prilagođavanju pravnog sistema evropskim standardima? Koji su Vaši ključni komentari na crnogorski pravosudni sistem?
STAVA: Posljednjih godina bio sam u prilici da sarađujem sa kolegama iz Crne Gore vezano za pravosudne reforme. Moj utisak je da je svako ko je uključen u ovaj proces svjestan u kojem se pravcu razvija ova priča: ka Evropskoj uniji. Prilagođavanje crnogorskog pravosuđa počelo je sticanjem kandidatskog statusa, a institucije i kolege iz Crne Gore prisutne su na evropskom nivou. Veliki napredak je već postignut, ali dug je put pred vama. Međutim, tako je bilo i kada su se druge države pridruživale EU. CEPEJ i njegovi eksperti su spremni da ponude saradnju tamo gdje je ona moguća.
POBJEDA: Na šta ćete se fokusirati u prvoj godini predsjedničkog mandata?
STAVA: Aktivnosti u prvoj godini uvijek se odnose na planiranje i koordinaciju aktivnosti glavnih radnih grupa. Kako su svi eksperti CEPEJ-a stalno zaposleni u nacionalnim pravosuđima, biće veoma važno fokusiranje na najefikasnije korišćenje njihovog vremena i angažmana.
POBJEDA: Koji su planovi CEPEJ-a za ovu godinu?
STAVA: Kada je prije više od deceniju CEPEJ počeo sa radom, kako bi unaprijedio efikasnost pravosuđa, imali smo na umu evaluacione izvještaje, kao i sredstva za razvoj i metode kako bi se indentifikovale praznine i potrebe pravosuđa. Ali, učenje od prošlosti ne daje odgovore za budućnost. Zato bih volio da se naše razumijevanje, modeli i metode razvijaju i dalje, omogućavajući predsjednicima sudova, zainteresovanim stranama i menadžerima rano razumijevanje šta se dešava, prije nego naši sistemi zakažu. Pravovremenost će uvijek biti stalni zahtjev kako bi se ispunile obaveze iz člana 6 Evropske povelje o ljudskim pravima i rastuće porebe društva. Nove tehnike i inovativna rješenja su tu da omoguće dodat na poboljšanja, ali je neophodna i naša ekspertiza kako bi dala odgovarajući vremenski okvir, nadgledanje i ograničenja kako bi se pravda adekvatno primijenila.
POBJEDA: Kako onda uvezati znanje i tehnološke inovacije?
STAVA: Svi ovi kvatitativni pristupi koje sam pomenuo trebalo bi da budu balansirani kvalitetom pravosuđa. Zato bi trebalo imati na umu da svako smanjenje sredstava može uticati na kvalitet. Stalni razvoj kriterijuma kvaliteta, mjera, alata, pa i indikatora do određenog nivoa, su prioriteti kako bi se naglasili efekti politika i postavili limiti sudijske nezavisnosti. U toku prethodnih predsjednikovanja i zahvaljujući izuzetnoj posvećenosti svih članova i eksperata, rad i znanje CEPEJ-a su se proširili unutar pravosudne zajednice, među političarima i institucijama, koji su zainteresovani da sarađuju i razmjenjuju ideje sa nama. Od nas se traži da sarađujemo na projektima kako bi se unaprijedilo pravosuđe u scenariju u kojem su svi uključeni dobitnici.Trebalo bi da nastavimo u ovom duhu i razvijamo CEPEJ u onome u čemu je bio najbolji i za šta se zalagao: prijateljsko i dinamično tržište najboljih praksi pravosudnih profesionalaca kojima je jedno zajedničko: unapređenje kvaliteta i efikasnosti našeg pravosuđa kako bi ojačalo povjerenje onih koji koriste usluge sudova. Kada smo počeli da dijelimo probleme, trebali bi da nastavimo da dijelimo i rješenja.
POBJEDA: Kada će CEPEJ pripremiti novi evaluacioni izvještaj pravosudnih sistema?
STAVA: Pratimo dvogodišnje cikluse. Posljednji izvještaj objavljen je prošle jeseni. Evaluaciona grupa će doraditi upitnik ovog proljeća, a potom je planirano prikupljanje podataka od svih država članica za 2014. Nakon nekoliko provjera dostavljenih podataka, planiramo da objavimo novi izvještaj naredne godine.
Izvor: Pobjeda