Naslovnica Press info Press Pregovori o pristupanju Stolica: Pojedinačni slučajevi nebezbjedne hrane ne mogu naškoditi integraciji u Poglavlju 12

Stolica: Pojedinačni slučajevi nebezbjedne hrane ne mogu naškoditi integraciji u Poglavlju 12

Pojedinačni slučajevi nebezbjedne hrane u Crnoj Gori, koji su bili aktuelni proteklih mjesec, ne mogu da naškode našoj evropskoj integraciji u Poglavlju 12, poručuje za Radio Antena M pregovarač Danijela Stolica, generalna direktorica Direktorata za poljoprivredu i ribarstvo.

U emisiji Antene M “EU je tu”, Stolica kaže da usvajamo evropske propise te da svi proizvođači u Crnoj Gori ispunjavaju domaće standarde ali ne i evropske. Ulaskom u EU, crnogorski proizvođači neće moći da se količinom nadmeću sa evropskim, ali zato možemo da se istaknemo kvalitetom.

Visok nivo zaštite života i zdravlja ljudi je sigurno jedan od glavnih ciljeva politika EU. Poglavlje 12 predstavlja jedno od najkompleksnijih i najtežih poglavlja za sve zemlje kandidate.

Stolica kaže da je Vlada sprovela kategorizaciju svih objekata koji proizvode hranu krajem 2014. kad su utvrđene nepravilnosti.

“Objekti koji su imali nepravilnosti, koje su mogle da budu rizične po bezbjednost hrane su zatvoreni. Svi objekti koji posluju zadovoljavaju naše standarde, ali ne možemo reći da zadovoljavaju evropske standarde”, kazala je Stolica za Radio Antena M.

Za to je potrebno vrijeme i ulaganja, napominje Stolica.

Do ulaska u EU svaka država kandidat dužna je da preuzme cijelu pravnu tekovinu EU i mora biti sposobna za njenu efikasnu primjenu na jedinstvenom tržištu. Propise usvajamo i primjenjujemo ističe Stolica. U poslednjih mjesec u glasilima je bilo više priča o bezbjednosni hrane.

Antena M je pitala Stolicu može li to da utuče na evropsku integraciju u Poglavlju 12?

“Ti pojedinačni slučajevi ne mogu da nanesu štetu. I u EU ima takvih sporadičnih slučajeva. Crna Gora je time, što je na vrijeme otkrila te slučajeve i svojom reakcijom pokazala da smo spremni kad je posrijedi Poglavlje 12”, objasnila je Stolica.

Evropska unija u četvrtak pozvala je Crnu Goru da dostavi Pregovaračku poziciju za Poglavlje 12. Tim pozivom Evropska unija potvrđuje da su ispunjeni uslovi i da je dostignut potreban nivo spremnosti Crne Gore za otvaranje poglavlja u oblasti bezbjednosti hrane.

“Otvaranje Poglavlja očekujemo tokom godine, nadam se na prvoj narednoj Međuvladinoj konferenciji, ali ne bi mnogo o tome da govorim jer to ne zavisi samo od nas. Mi smo ispunili mjerila i uskoro šaljemo pregovaračku poziciju EK. U ovom Poglavlju, očekujemo da će pregovori trajati do samog kraja”, naglašava Stolica za Antenu M.

Pristupanje Evropskoj uniji pozitivno bi trebalo da se odrazi na proizvođače hrane zbog slobodnog kretanja robe na teritoriji Unije. Često u Crnoj Gori govorimo o tome da li ćemo biti spremni za veliko tržište. Može li mala Crna Gora sa svojim proizvodnim kapacitetima biti spremna za veliko tržište, za možda bolje obučenije, kvalitetnije, bogatije proizvođače? Količinom se, kaže Stolica, ne može mjeriti sa Evropljanima ali možemo po kvalitetu.

“Naš cilj je da podižemo kvalitet proizvoda. Možemo biti prepoznati po određenim proizvodima koji su, prije svega, autentični, tradicionalni. Ali nikad ne možemo biti konkurentni po količinama”, kaže Stolica.

Konkurentni možemo biti u proizvodnji meda, vina, autohtonih sorti, organske hrane, ljekovitog bilja.

Ona, međutim, napominje:

“Nije nama cilj da naši proizvodi budu zastupljeni na evropskom tržištu nego nam je cilj da zadovoljimo domaće tržište, da se smanji uvoz”, poručuje Stolica.

Iz Vlade poručuju da nema mjesta strahu da će doći kraj proizvodnji tradicionalnih proizvoda poput sira, kajmaka, pršute već će se ispunjavanjem propisanih higijenskih zahtjeva doprinijeti povećanju bezbjednosti tih proizvoda. Mnogi manji proizvođači ipak strahuju da će tradicionalna proizvodnja u Crnoj Gori nestati ulaskom u EU. Može li opstati?

“Može i nama je to uprava prioritet. Na vrijeme smo prepoznali značaj malih, tradicionalnih proizvođača i oni će biti zaštićeni. Upravo su i oni ti koji će biti konkurentni, jer su tradicionalni proizvodi ti koji mogu biti konkurentni i za izvoz”, objašnjava Stolica.

Nezahvalno je reći koliko će crnogorskih proizvođača, ulaskom u EU, uspjeti da se izbori s konkurencijom i opstane na velikom tržištu, zaključuje Stolica.

Izvor: Radio Antena M

Saopštenja

Žižić: Uspješna prekogranična saradnja Crne Gore i Bosne i Hercegovine

0
„Uspješna prekogranična saradnja institucija i korisnika projekata iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u okviru IPE I i IPE II, značajno je doprinijela...

Objavljen Prvi poziv za Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027

0
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je poziv za podnošenje predloga projekata za „Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora...

Žižić: Usklađivanje sa Direktivom o uslugama daje zamajac daljem razvoju naše ekonomije

0
„Imajući u vidu da je živimo u eri ubrzanog razvoja tehnologija i digitalne transformacije društva, jako je važno da našim građanima, odnosno privredi omogućimo...

Premijer Abazović: Naš sljedeći veliki cilj je članstvo u EU

0
„Danas je šesta godišnjica članstva Crne Gore u NATO, a sljedeći veliki cilj je članstvo u Evropskoj uniji. Postoje interni izazovi, ali smo pokazali...

EUSAIR Facility Point organizuje konkurs za najbolji novinarski prilog/članak

0
EUSAIR (Strategija EU za Jadransko-jonski region), jedna od četiri makroregionalne strategije EU, ujedinjuje 10 zemalja koje nastoje da pronađu rješenja za zajedničke izazove. Zemlje...