NaslovnicaPress infoPress IPAStrategija EU za Dunavski region - mehanizam za dalju integraciju evropskih zemalja

Strategija EU za Dunavski region – mehanizam za dalju integraciju evropskih zemalja

Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović učestvovao je 29. i 30. oktobra u Ulmu (Njemačka) na ministarskom sastanku u okviru IV godišnjeg foruma EU strategije za Dunavski region.

Ovogodišnji forum pod nazivom „Pametne, društvene, održive – inovacije za Dunavski region“ su organizovali Evropska komisija, pokrajina Baden-Virtemberg i grad Ulm.

Učesnici Forma su, u okviru četiri tematske sesije i više od 30 radionica i panel diskusija razgovarali o ključnim faktorima i pravcima za održiv i sveobuhvatan rast Dunavskog regiona. Razmijenjena su mišljenja i iskustvo u oblasti inovacija, profesionalne obuke, mobilnosti radne snage i migracija, konkurentnosti i preduzetništva, kao i uloge civilnog društva.

Foto Ulm 3

Obraćajući se učesnicima skupa, ambasador Pejović je istakao da je Strategija EU za Dunavski region od velikog značaja za unapređenje političke integracije i ekonomske i teritorijalne kohezije u ovom dijelu Evrope.

„Strategija EU za Dunavski region je efikasan mehanizam za osiguranje djelotvorne koordinacije s relevantnim politikama, programima i instrumentima EU. Takođe, ona je bitan instrument za promovisanje saradnje, razmjenu iskustva i dalju integraciju evropskih zemalja“, naglasio je ambasador Pejović.

On je podvukao važnost učešća država kandidata za članstvo u EU u transnacionalnim programima saradnje, kao što je Dunavski program, ukazujući da to predstavlja dobru pripremu za buduće korištenje strukturnih i kohezijskih fondova koji će biti na raspolaganju danom ulaska u EU.

Imajući u vidu da će od 263 miliona eura iz Dunavskog programa, za Crnu Goru, BiH i Srbiju u periodu 2014-2020 biti opredijeljeno 23 miliona eura, ambasador Pejović je istakao važnost dobre pripreme i iskorištenosti raspoloživih sredstava za projekte koji se odnose na saradnju u oblasti promocije biznisa, turizma i konkurentnosti.

Foto Ulm 1

Glavni pregovarač je, takođe, imao izlaganje u okviru III tematske sesije Foruma „Od ideje do implementacije – strateški razvoj profesionalne obuke kao ključ za inkluzivni rast“ u sklopu koje su razmijenjena mišljenja o nezaposlenosti mladih, nedostatku kvalifikovane radne snage, te potrebi sistemskih promjena u profesionalnoj obuci i strateškom pristupu u unapređenju obrazovnih, socijalnih i ekonomskih okvira koji će dovesti do jačanja konkurentnosti i odraziti se na ukupni razvoj država Dunavskog regiona, kao i na perspektivu pristupanja država Zapadnog Balkana EU.

Ambasador Pejović je predstavio stanje u Crnoj Gori u oblasti stručnog obrazovanja i tržišta rada, s fokusom na ciljeve i aktivnosti koje se preduzimaju u pravcu usklađivanja sistema stručnog obrazovanja sa stanjem na tržištu rada i smanjenja stope nezaposlenosti mladih. Istakao je da je Crna Gora izradom Strategije stručnog obrazovanja 2015-2020. definisala mjere za ostvarenje tog cilja u narednom periodu, kao i da je planirano da stručno obrazovanje u narednom periodu bude podržano kroz sprovođenje IV komponente Ipe.

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE