Naslovnica MNE Regionalna i teritorijalna saradnja STRATEGIJA EVROPSKE UNIJE ZA JADRANSKO-JONSKI REGION (EUSAIR)

STRATEGIJA EVROPSKE UNIJE ZA JADRANSKO-JONSKI REGION (EUSAIR)

Glavni cilj Strategije za Jadransko-jonski region (EUSAIR), koja je usvojena na međunarodnoj konferenciji u Briselu, 18. novembra 2014. godine, je da promoviše ekonomski i društveni prosperitet i rast u regionu, kroz unapređenje njene atraktivnosti, konkurentnosti i povezivanja, a prije svega da podstakne integraciju Zapadnog Balkana u EU, što je za Crnu Goru od posebne važnosti. U okviru EUSAIR-a učestvuje 9 zemalja članica (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Italija, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Srbija).

Saradnja se odvija u okviru četiri tematska stuba, koja koordiniraju zemlje članice EUSAIR-a i to:

Plavi rast (Crna Gora i Grčka)

Povezivanje regiona (Italija, Srbija i Sjeverna Makedonija)

Kvalitet životne sredine (Bosna i Hercegovina i Slovenija)

Održivi turizam (Albanija i Hrvatska)

EUSAIR-om upravlja Upravni odbor koji čine koordinatori tematskih stubova, nacionalni koordinatori i nacionalni koordinatori za fondove Evropske unije, kao i predstavnici Evropske komisije i strateškog projekta „Jedinica za podršku – podrška upravljanju Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR)-Facility Point’’. Na nivou Crne Gore, EUSAIR koordinira Ministarstvo vanjskih poslova i Kancelarija za evropske integracije, kao institucije iz kojih su imenovani nacionalni koordinatori, dok u proces sprovođenja učestvuju resorna ministarstva u čijoj su nadležnosti 4 tematske oblasti koje pokriva ova makro-regionalna strategija.

Proces sprovođenja i koordinacija EUSAIR-a, kontinuirano se odvija u okviru nacionalne Radne grupu za sprovođenje EUSAIR-a, u kojoj su uključeni predstavnici Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ministarstva kapitalnih investicija, Instituta za biologiju mora, Privredne komore i Nacionalne turističke organizacije.  Više informacija o EUSAIR možete naći na zvaničnom sajtu: https://www.adriatic-ionian.eu.

Projekat „Podrška upravljanju Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR)-Facility Point’’ predstavlja četvrti prioritet Jadransko-jonskog transnacionalnog programa (ADRION) 2014-2020. Svrha projekta je da se tehnički pomogne realizacija aktivnosti u okviru četiri stuba EUSAIR-a. Projekat se sprovodi od 1. maja 2016. do 31. decembra 2022. dok je projektni partner u Crnoj Gori Kancelarija za evropske integracije. Strateški projekat ima vodećeg partnera (Sloveniju) i osam projektnih partnera (četiri članice EU: Grčka, Hrvatska, Italija i Slovenija i četiri zemlje korisnice IPA: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija).

Više informacija o Strategiji EU za Jadransko-jonski region i projektu EUSAIR Facility Point, kao i zvanična dokumenta, možete naći na zvaničnim stranicama  https://www.adriatic-ionian.eu/ i https://eusairfacilitypoint.adrioninterreg.eu/ .

Na trećem Forumu Strategije Evropske unije za Jadransko-jonski region održanom 23. maja 2018. godine u Kataniji, Crna Gora je preuzela jednogodišnje predsjedavanje EUSAIR strategijom i Jadransko-jonskom inicijativom.  Crna Gora je bila prva zemlja koja je predsjedavala EUSAIR-om, a nije članica EU, što je od velike važnosti za Crnu Goru i za region, imajući u vidu da EUSAIR služi kao jedan od mehanizama koji pružaju podršku procesu pristupanja Evropskoj uniji. U fokusu crnogorskog predsjedavanja EUSAIR-om bile su oblast Plavog rasta i Održivog turizma, uspostavljanje finansijskog dijaloga u zemljama koje nisu članice EU, a učestvuju u sprovođenju EUSAIR-a, unapređenje vidljivosti Strategije, jačanje postojećih koordinacionih mehanizama na svim nivoima, kao i stvaranje sinergija sa drugim (regionalnim i ostalim) inicijativama/organizacijama. Crna Gora je uspješno predsjedavanje obilježila organizacijom i održavanjem IV EUSAIR Foruma u Budvi (7-8. maja 2019. godine) koji je okupio više od 600 učesnika iz različitih oblasti i sektora, kao i veliki broj visokih zvanica iz zemlje, regiona i Evropske unije.

Tokom crnogorskog predsjedavanja EUSAIR-om pokrenut je niz inicijativa, od čega je najvažnija inicijativa određivanja makroregionalnih prioriteta koji će biti predloženi Evropskoj komisiji radi inkorporiranja u najvažnija programska dokumenta za novu Finansijsku perspektivu (2021-2027) samim tim i programska dokumenta za IPU III. U prvom nacrtu IPA III programskog okvira, Evropska komisija je uvrstila reference vezane za EUSAIR kao ključne prioritete. U pomenutom dokumentu je navedeno da su tematski prioriteti u okviru 3. prozora komplementarni s prioritetima nove kohezione politike (pametna, zelena i povezana Evropa), kao i da su povezani s prioritetima koji su definisani u okviru EUSAIR struktura.

Slovenija je trenutna predsjedavajuća zemlja do 1. juna 2021. godine, a prioriteti prepoznati slovenačkim programom predsjedavanja usmjereni su na zelenu povezanost i nastavak podrške zemljama Zapadnog Balkana koje učestvuju u sprovođenju EUSAIR-a u daljem procesu pristupanja EU.

Kontakti:

Ivana Glišević Đurović

Kancelarija za evropske integracije

Zamjenica glavne pregovaračice/Nacionalne IPA koordinatorke i EUSAIR Nacionalni koordinator

E-mail: ivana.glisevic@gsv.gov.me

 

Bojan Vujović

Kancelarija za evropske integracije

Savjetnik zamjenica glavne pregovaračice/Nacionalne IPA koordinatorke

E-mail: bojan.vujovic@gsv.gov.me

 

Tatjana Bošković

Kancelarija za evropske integracije

Načelnica Odsjeka za horizontalna I strategijska pitanja

E-mail: tatjana.boskovic@gsv.gov.me

Miloš Mugoša

Kancelarija za evropske integracije

Projektni službenik

E-mail: milos.mugosa@gsv.gov.me

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...