Ne postoj i tačan raspored za buduće proširenje Evropske unije kao cjeline, ali je jasno da je Crna Gora u dobroj poziciji kaže u intervjuu Pobjedi izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Čarls Tanok.
Ističe da je političkoj debati mjesto u parlamentu, a ne na ulicama.
POBJEDA: Kakvaje percepcija Crne Gore u Evropskoj uniji? Da li nas vidite kao uspješnog i kredibilnog partnera?
TANOK: Crna Gora ima veoma kredibilnu reputaciju, ne samo kao evropski partner ovdje i sada, već i kao održiva i buduća članica Evropske unije. Zato ste daleko najnaprednija zemlja kandidat u smislu pregovaračkih poglavlja do danas.
POBJEDA: Kako komentarišete našu političku arenu i proteste Demokratskog fronta? Da li mislite da će dijalog između stranaka biti uspješan?
TANOK: Jasno je da je političkoj debati mjesto u parlamentu, a ne na ulicama. Opozicione političke stranke i njihovi političari treba da ostvare demokratski mandate i da traže odgovornost vlade preko institucija države. I to je od vitalnog značaja za sve stranke da kroz institucije rade i na kredibilnijoj vladi i na kredibilnijoj opoziciji.
POBJEDA: Crnogorski premijer je u parlamentu u ponedjeljak rekao da Crna Gora neće održati referendum o NATO-u. Vaš komentar, kakvo je iskustvo Velike Britanije po tom pitanju?
TANOK: Verujem da je to unutrašnja stvar Crne Gore. Velika Britanija se pridružila NATOu 1949. godine kao je dan od osnivača i to bez referenduma.
POBJEDA: Portparol ruskog Ministarstva inostranih poslova izjavio je u srijedu da referendum o NATO-u treba da se održi. Kako komentarišete direktno uplitanje Rusije u unutrašnja pitanja Crne Gore?
TANOK: Kao što sam pomenuo, to je interna odluka Crne Gore, a ne nešto čime bi trebalo da se bave spoljni akteri. U posljednjih nekoliko godina Rusija se miješa u unutrašnja i vanjska pitanja pojedinih zemalja u kojima ima samoproklamovani interes, i to ne samo u Ukrajini. Mi treba da se trudimo da se obeshrabre takvi postupci u svim slučajevima, od kojih Crna Gora nije izuzetak.
POBJEDA: Šta pozivnica za NATO znači za evropske integracije Crne Gore?
TANOK: Ja ne mislim da je mudro poistovjećivati članstvo u NATO-u i evropske integracije. Naravno, postoje velika preklapanja u pogledu članstva u NATO-u i Evropskoj uniji, ali to su dvije različite organizacije. Poziv iz NATO-a, međutim, ilustruje ohrabrujući napredak koji je Crna Gora postigla u usvajanju standarda zapadnih demokratija.
POBJEDA: U Rezoluciji Evropskog parlamenta ste pomenuli slučaj Lazara Rađenovića kao primjer borbe protiv visoke korupcije. Da li mislite da smo efikasni u ovim reformskim procesima?
TANOK: I u Izvještaju Evropske komisije i u Rezoluciji Evropskog parlamenta se naglašava da još uvijek postoji potreba da se uspostavi bilans rezultata za sprečavanje korupcije na visokom nivou. Ovaj primjer, između ostalog, pokazuje da akcija predstoji i da je napredak moguć.
POBJEDA: Sta vidite kao najveći izazov za Crnu Goru u pregovaračkom procesu?
TANOK: Kao što sam rekao, Crna Gora je otvorila 20 pregovaračkih poglavlja i dobro napreduje. Ne mislim da bi trebalo identifikovati najveći i jedan jedini izazov, već bi trebalo istaći da je neophodno vrijeme da se uvedene zakonske i administrativne promjene ukorijene u društvu i daju rezultate. Ovo je posebno važno u procesu pridruživanja i klauzuli balansa, u kojima je napredak u poglavljima 23. i 24. ključan.
POBJEDA: Kada će Crna Go ra ući u Evropsku uniju?
TANOK: Ne postoji tačan raspored za buduće proširenje Evropske unije kao cjeline, ali je jasno da je Crna Gora u dobroj poziciji.
Izvor: Pobjeda