Odbor za spoljne poslove Evropskog Parlamenta raspravljao je danas o Izvještaju za Crnu Goru.
Izvjestilac za Crnu Goru Čarls Tanok saopštio je da su trenutno u našoj zemlji kao najvažnija stvar označeni pregovori o novoj Vladi izbornog povjerenja. Ti pregovori, kako je kazao, podrazumijevaju foprmiranje Vlade širokog političkog spektra.
”Ja kao izvjestilac pozdravljam ove razgovore i vjerujem da će rezultirati pragmatičmnim rješenjem koje će obezbijediti slobodne i fer izbore”, kazao je Tanok.
On smatra da je bilo neophodno u Izvještaju navesti i sljedeće:
”Glavni problemi- upravljanje registrom birača i korišćenje državnih resursa u izborne svrhe, jasno je da moraju da budu apostrofirani. Ja vjerujem da nuđenje mjesta opozicionim predstavnicima u pet ministarstava –rada, finansija, poljoprivrede unutrašnjih poslova kao i mjesto potpredsjednika vlade, pokazuje zapravo jaku volju Vlade da saradjuje sa opozicijom i ispita njihove sumnje.”
U ime delegacije Evropske komisije, Dirk Lange saopštio je da šef kancelarije EU u Podgorici Mitja Drobnič kao posmatrač prati pregovore u Skupštini.
”Dijalog se odvija u konstruktivnoj atmosferi i čini se da su učesnici riješeni da pronađu rješenje i izlaz iz aktuelne situacije. Tako da ono što mi vidimo u posljednje tri sedmice su intenzivni pregovori, opozicija sada nudi kontraprijedloge u odnosu na ono što je ponuđeno jer žele proširiti načela dijeljenja vlasti odnosno obuhvatiti i javni servis i državna preduzeća. Ova rasprava je u toku i očekujemo da do petka bude završena, tako da ćete do glasanja imati konkrentnije informacije”, rekao je Lange.
Nikos Andrulakis, u ime delegacije Aneliz Dods bio je konkretan kada je posrijedi izborni proces i naglasio da izbori moraju biti održani, a nakon njih moramo imati tačne i neupitne rezultate izbora.
“Moramo imati jasan izborni proces po novom izbornom zakonodavstvu i pravilima koje treba usvojiti prije izbora. Takođe se treba pobrtinuti da izborni sistem bude testiran prije izbora da bi bili sigurni u rezultate. Treba nam transparentnost i sloga kada je posrijedi izborni proces u CG”, kazao je Andrulakis.
Lange je naveo da se Johanes Han sastao na marginama bezbjednosnog foruma u Minhenu sa premijerom Milom Đukanovićem, poručlio mu da je Crna Gora napredovala, ali da je sad najvažniji napredak u oblastima 23 i 24.
”Korupcija i organizovani kriminal i dalje su problemi, ali situacija se poboljšava i naporedak je vidan. Primjećujemo povećan broj optužnica kada je posrijedi korupcija na visokom nivou. Kancelarija specijalnog tužioca počinje da se izgrađuje i pozdravljam to”, kazao je Čarls Tanok.
Formiranje Agencije za antikorupciju pokazuje, kako je naveo, da država želi da se bori sa tim problemom na više frontova.
”Postoji međutim zabrinutost o kapacitetima takvih institucija kada su posrijedi resursi i finansiranje i svakako da to treba riješiti, ali ipak želim da naglasim da treba imati u vidu i finansijska ograničenja s kojima je suočena mala država poput Crne Gore”, rekao je Tanok.
U širem kontekstu kako je saopštio, Crna Gora je značajno napredovala, 22 poglavlja su otvorena a u 2016. biće ih otvoreno još. Izvještaj treba da pokaže da Crna Gora nastavlja da bude dobra priča Zapadnog Balkana. On smatra da je pitanje NATO-a unutrašnje pitanje Crne Gore u koje niko ne bi trebalo da se miješa.
”Crna Gora potpuno je stala uz EU kada su posrijedi sankcije ka Rusiji uprskos ekonomskim vezama sa tom zemljom i uprkos pritiscima iz Moskve da to ne čini”, poručio je Tanok.
Kada je posrijedi referendum o članstvu u NATO, pojedini evropski parlamentarci smatraju da je to unutrašnja stvar Crne Gore, drugi, poput Urlike Lunaček smatraju da treba da bude održan, dok neki pak smatraju da u ovom momentu nije dobro pričati o tome zbog aktuelne situacije u zemlji. O Izvještaju će glasati 23. februara.
Izvor: Radio Antena M