Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović učestvovao je danas u Tirani na međunarodnoj konferenciji „Evropska integracija i regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu“.
Konferenciju su organizovali Ministarstvo vanjskih poslova Albanije, ambasade Austrije i Francuske u Albaniji, Austrijsko-francuski centar za zbližavanje u Evropi i Francuski institut za međunarodne odnose. Na skupu su učestvovali visoki predstavnici država Zapadnog Balkana, Francuske i Austrije, institucija EU, kao i međunarodni eksperti i predstavnici civilnog društva.
Konferencija je bila prilika za razmjenu mišljenja o ostvarenim rezultatima i obavezama iz procesa evropske integracije, kao i političkim i ekonomskim izazovima s kojima se region i Evropa suočavaju.
Učesnici skupa su naglasili da saradnja u regionu i reforme koje se preduzimaju na putu prema članstvu u Evropskoj uniji doprinose političkoj stabilnosti, sigurnosti, ekonomskom i ukupnom napretku ovog dijela Evrope.
U tom kontekstu, razmijenjena su mišljenja o konkretizaciji regionalne saradnje kroz realizaciju projekata u oblasti infrastrukture, transporta, komunikacija, obnovljive energije, dobrog upravljanja, vladavine prava, borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma.
Ambasador Pejović je, u okviru panela posvećenog predstojećim izazovima u okviru Berlinskog procesa, pozdravio podršku Evropske unije regionalnoj saradnji i infrastrukturnom povezivanju. Naglasio je da bez efikasnog saobraćajnog sistema i kvalitetne infrastrukture nije moguć ekonomski napredak i ostvarivanje četiri slobode (kretanje robe, radnika, usluga i kapitala). U tom smislu, glavni pregovarač je posebno pozdravio inicijativu za razvoj infrastrukture na Balkanu, koju je u avgustu 2014. na sastanku u Berlinu snažno podržala njemačka kancelarka Merkel, naglasivši da ona predstavlja ključni korak za dalju političku i ekonomsku integraciju regiona u EU.
Naglasio je da će ustanovljavanje Ključne saobraćajne mreže doprinijeti kvalitetnijem povezivanju država regiona, a zatim i šire s EU. U tom pravcu je iznio očekivanje da će predstojeći, avgustovski samit u Beču, donijeti precizniju perspektivu infrastrukturnih projekata na Zapadnom Balkanu koji će se realizovati do 2030, a za koje se očekuje konkretna podrška kroz instrumente EU.