Naslovnica Crna Gora i EU Uspješne EU priče Tomković: Statistika je od velike važnosti za sva pregovaračka poglavlja

Tomković: Statistika je od velike važnosti za sva pregovaračka poglavlja

Oblast statistike je u procesu pregovora zastupljena kao posebno pregovaračko poglavlje, ali je od velike važnosti i za ostala pregovaračka poglavlja, imajući u vidu povezanost s mnogim oblastima u okviru pregovora. Gotovo da ne postoji pregovaračko poglavlje kojem nije potrebna zvanična statistika. Na bazi podataka koje proizvede zvanična statistika će se mjeriti napredak u svim oblastima, a i određivati finansijske obaveze naše zemlje prema EU, kao i finansijske obaveze EU prema nama. Osim toga, dobri statistički podaci su od izuzetnog značaja prilikom povlačenja sredstava iz strukturnih fondova. Statistika igra važnu ulogu u objašnjavanju ekonomskih i društvenih pojava, kao i prilikom donošenja odluka i sprovođenja politika. Kvalitetna statistika je osnov dobro organizovanog društva.

Oblast statistike podijeljena je na pet domena i to: Demografska i društvena statistika; Makroekonomska statistika, nacionalni računi i strukturalna biznis statistika; Poslovna statistika i cijene; Statistika poljoprivrede, šumarstva, ribarstva, životne sredine, registara i klasifikacija; Koordinacija statističkog sistema.

Pravni okvir zvaničnog statističkog sistema za proizvodnju i diseminaciju zvanične statistike, kao i okvir za organizaciju sistema zvanične statistike Crne Gore utvrđuje se Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike Crne Gore. Isti je u potpunosti usklađen s pravnom tekovinom. Dinamika usklađivanja cjelokupne oblasti s pravnom tekovinom zavisi od dinamike sprovođenja u ostalim pregovaračkim poglavljima.

Pored usklađivanja s pravnom tekovinom, ispunjavanje obaveza u ovom poglavlju podrazumijeva i usklađivanje s principima evropskog statističkog sistema, koji je zahtjevan čak i za države članice koje su mnogo veće od Crne Gore. Evropski statistički sistem predstavlja partnerstvo između EUROSTAT-a (statistički zavod Evropske unije) i nacionalnih statističkih zavoda, kao i ostalih tijela država članica odgovornih za razvoj, proizvodnju i distribuciju evropske statistike. Takođe, Evropski statistički sistem koordinira rad sa državama kandidatima, a na evropskom nivou sa drugim servisima Komisije, agencijama, Evropskom centralnom bankom i međunarodnim organizacijama, kao što su Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj, Ujedinjene nacije, Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka. Evropski statistički sistem je baziran na statistici visokog kvaliteta, oslobođenoj političkog uticaja. Cilj evropske statistike je da pruži precizne i jasne odgovore na osnovu kojih se mogu pratiti pojave u društvu i donositi odluke.

Cilj pregovora u ovom poglavlju je usklađivanje službene statistike s evropskim standardima i metodologijama kroz stvaranje jedinstvenog usklađenog metodološkog evropskog sistema, koji uz minimalan trošak ljudskih i finansijskih resursa dostavlja najkvalitetniji podatak u najkraćem roku i na najpristupačniji način svim korisnicima. Jedan od važnih strateških ciljeva navedenih u pregovaračkoj poziciji Crne Gore je jačanje administrativnih kapaciteta kroz kontinuirani razvoj ljudskih potencijala, kako bi se obezbjedila održivost zvanične statistike.

Jedan od najvažnijih oblasti u ovom poglavlju, koja se takođe prožima i kroz poglavlja 17 – Ekonomska i monetarna unija i 33 – Finansijske i budžetske odredbe, je Evropski sistem nacionalnih računa (ESA). ESA predstavlja harmonizovanu metodologiju koja se primjenjuje pri proizvodnji podataka nacionalnih računa u Evropskoj uniji, kako bi se osiguralo da privredna statistika zemalja članica bude konzistentna, uporediva, pouzdana i ažurna.

Osnovni akteri

Zavod za statistiku (MONSTAT) je glavni nosilac i diseminator statističkih podataka, kao i odgovorni stručni nosilac, organizator i koordinator sistema zvanične statistike i predstavlja zvaničnu statistiku Crne Gore u međunarodnom statističkom sistemu. Zavod za statistiku prati i daje mišljenja na metodološke i zakonske izmjene koje usvajaju ostali proizvođači.

Centralna banka Crne Gore vodi monetarnu, finansijsku, statistiku bilansa plaćanja, plaćanja s inostranstvom, statistiku privatnog spoljnjeg duga, kao i statistiku koja je od značaja za ostvarenje njenih funkcija, uz precizno razgraničenje od statističkih aktivnosti drugih proizvođača zvanične statistike.

Ministarstvo finansija vodi statistiku fiskalnih rashoda i nefiskalnih prihoda. Ostali proizvođači zvanične statistike su: Institut za javno zdravlje, Uprava carina, Poreska uprava, Komisija za hartije od vrijednosti, Fond za zdravstveno osiguranje i Fond penzijskog i invalidskog osiguranja, dok indirektno učestvuju gotovo svi državni organi.

Autor teksta je Ana Tomković, sekretar radne grupe 18-Statistika

Četvrti broj magazina Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore “Diplomarius”

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...