Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić učestvovao je danas, u Tirani, na Samitu predsjednika država i vlada zemalja učesnica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi, na poziv domaćina skupa predsjednika Republike Albanije Bujara Nishanija.
U fokusu sastanka bila su aktuelna dešavanja u regionu Jugoistočne Evrope i evropska perspektiva zemalja učesnica SEECP. Usvajanjem Tiranske Deklaracije, kojom se promoviše zajednički interes za promovisanje demokratije, vladavine prava, mira i bezbjednosti, učesnici su potvrdili značaj unaprijeđenog djelovanja na planu jačanja regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa u ostvarivanju zajedničkih integrativnih ciljeva, u prvom redu kroz projektno-orjentisanu saradnju.
Na tim linijama, ohrabrena je saradnja Zapadno-balkanske šestorske u definisanju i implementaciji projekata u oblastima od zajedničkog strateškog značaja. Jednoglasno je potvrđna važna uloga SEECP, kao glavnog političkog aktera koji u regionu aktivno djeluje gotovo 20 godina, na putu integracije zemalja u evropske i evro-atlantske strukture.
Naglašen je značaj intenziviranja saradnje i sinergije sa ostalim regionalnim mehanizmima, u prvom redu sa Savjetom za regionalnu saradnju, kroz promovisanje principa „regionalnog vlasništva“ kojim su zemlje regiona dobile zadatak da sarađuju na pitanjima od nacionalnog i zajedničkog interesa, u cilju ostvarivanja zajedničkih integrativnih aspiracija. U tom smislu, odobren je Godišnji izvještaj o radu RCC-a i obnovljen mandat aktuelnom generalnom sekretaru Goranu Svilanović na trogodišnji period.
Potpredsjednik Lukšić je kazao da Crna Gora, na linijama svojih vanjsko-političkih aspiracija posvećenih regionalnoj saradnji, dobrosusjedskim odnosima i konstruktivnom dijalogu između zemalja Jugoistočne Evrope, regionalnu povezanost i integraciju vidi kao najbolju preporuku za ekonomski progres i sveukupni razvoj zemalja na putu članstva u EU.
On je podsjetio na važnost saradnje kroz projektnu aktivnost, koja će zajedničke političke ciljeve pretočiti u opipljive dokaze napretka zemalja regiona u pravcu izgradnje stabilnog i ka budućnsti orjentisanog dijela Evrope.
Na tim linijama, potpredsjednik Lukšić je izrazio očekivanja da će zemlje Zapadnog Balkana konkretizovati projektnu saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, poput infrastrukturnih projekata u transportu i energetici, kao i u oblasti kultirne baštine, saradnje i mobilnosti mladih i time stvoriti uslove za individualni i zajednički oporavak regiona i njegovu integrativnu perspektivu. On je istakao poseban interes Crne Gore za ostvarivanje jednake distribucije i rotacije rukovodećih pozicija u regionalnim organizacijama i inicijativama.
Na sastanku, kojim je označena završnica jednogodišnjeg albanskog predsjedavanja inicijativom pod motom „ Regionalno vlasništvo u akciji“, učestvovali su, osim crnogorskog šefa diplomatije, predsjednici Bugarske Rosen Plevneliev, Moldavije Nikolae Timofti i Kosova Atifete Jahjaga, premijer Rumunije Viktor Ponta, potpredsjednik Vlade Turske Ali Babakan, ministri Grčke i Hrvatske, visoki zvaničnici Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Makedonije, generalni sekretari Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), kao i predstavnici EU.
Jednogodišnje predsjedavanje SEECP-om preuzela je Republika Bugarska pod motom: “20 godina postojanja – ključ za regionalnu saradnju”.
Na marginama sastanka, potpredsjednik Lukšić imao je niz bilateralnih susreta sa kolegama iz regiona sa kojima je razmijenjenio mišljenja o kretanjima u regionu i evropskim i evro-atlantskim integracijama.