NaslovnicaInfoPress infoU okviru evropske nedelje e-vještina gimnazijalci slušali o programiranju

U okviru evropske nedelje e-vještina gimnazijalci slušali o programiranju

Profesija programera u Crnoj Gori nije dovoljno cijenjena, kazao je profesor Prirodno-matematičkog fakulteta, Goran Šuković, navodeći da programiranje doprinosi razvoju vještina za analizu i rješavanje ključnih problema.

On je danas, u okviru Evropske nedelje e-vještina koju obilježava Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, maturantima podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“ održao predavanje na temu programiranja.

Šuković je ukazao na brojne prednosti programiranja, ali i na jednu od njegovih „mračnih strana“.

„Ova profesija u Crnoj Gori još nije dovoljno cijenjena“, rekao je on.

Kako je naveo, jedan od razloga zbog kojih mladi treba da programiranje izaberu kao svoju profesiju, je što ono doprinosi razvoju vještina za analizu i rješavanje ključnih problema.

Šuković je kazao da je timski rad jedna od prednosti programiranja. „Jer je razvoj softvera vrlo kompleksna stvar i nijedan čovjek to ne može sam da radi“.

On je rekao da mnogi izvještaji pokazuju da je to oblast u kojoj će potraga za radnom snagom, u narednim godinama, biti najveća.

„Procjenjeno je da u Evropskoj uniji nedostaje oko 800 hiljada ljudi iz oblasti informaciono- komunikacionih tehnologija, prvenstveno u domenu pravljenja softvera“, objasnio je Šuković.

Prema njegovim riječima, programiranje treba da se, pored fakulteta i srednjih škola, izučava i u osnovnim.

„Izučavanje ove oblasti treba početi već u osnovnoj školi, a može se učiti u školi programiranja koja na PMF-u postoji već sedam godina“, kazao je Šuković, navodeći da je moguće učiti i samostalno, preko interneta i brojnih kurseva.

On je smatra da više obrazovanje u Crnoj Gori omogućava dobru osnovu koja je, kako je rekao, pogodna za master studije na drugim univerzitetim u regionu i svijetu.

„Problem koji univerziteti kod nas imaju je nedostatak tehničke prakse“, ocijenio je Šuković.

Izvor: Agencija Mina

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE