U Podgorici je 15. i 16. novembra održan regionalni sastanak posvećen zaključcima pariskog samita, a u kontekstu realizacije berlinskog procesa.
Sastanak je organizovalo Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija uz podršku njemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, a učestvovali su predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije.
Učesnici skupa su razmijenili mišljenje o aktuelnom stanju i planiranim aktivnostima koje su, kao dio berlinskog procesa, bile predmet pariskog samita održanog u julu ove godine. Na toj liniji, učesnici skupa su predstavili ostvarene rezultate i buduće korake koji se odnose na uspostavljanje regionalne kancelarije za saradnju mladih, status sprovođenja projekata povezanosti, kao i na migracije, antiradikalizam, antiterorizam i percepciju Berlinskog procesa u javnosti.
Otvarajući sastanak vršilac dužnosti generalnog direktora za evropske poslove u MVPEI Miodrag Radović je ukazao na značaj berlinskog procesa za snaženje dobrosusjedskih odnosa, stvaranje pozitivne investicione klime, otvaranje tržišta i privlačenje direktnih stranih investicija. Istakao je da aktivnosti i mjere koje države Zapadnog Balkana sprovode uz podršku država članica EU u okviru berlinskog procesa, u značajnoj mjeri doprinose približavanju, kako demokratskim, tako i ekonomskim zahtjevima i standardima i bržem napredovanju prema članstvu u EU.
Zajednički glas i zajedničke akcije zemalja regiona, na političkom i ekonomskom polju, imaće mnogo veći odjek na važnim evropskim adresama i tržištima i osigurati da sekvalitetnije i efikasnije ostvare sveobuhvatne reforme koje utiču na poboljšanje kvaliteta života građana ovog dijela Evrope, poručio je Radović.
U ime GIZ-a i Otvorenog regionalnog fonda za jugoistočnu Evropu, prisutnima se obratila Savetka Tomova koja je istakla da ovaj skup daje mogućnost učesnicima za razmjenu informacija u vezi sa zaključcima sa samita u Parizu kao i o trenutnom stanju i planiranim aktivnostima u implementaciji mekih mjera u oblasti energetike i saobraćaja, kao i nacionalnim pripremama koje se odnose na prihvat izbjeglica u kontekstu regionalne koordinacije i saradnje.