U okviru aktivnosti vezanih za vođenje pregovora u pregovaračkom poglavlju 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata, u Podgorici se održava dvodnevni seminar pod nazivom Najbolje prakse u sprovođenju Evropskih strukturnih i investicionih fondova.
Radionica, koja je organizovana uz podršku projekta Jačanje kapaciteta crnogorskih institucija za proces pristupanja EU i instrument Ipa II i Programa razvojne saradnje Slovenije, okupila je predstavnike institucija koje su uključene u pregovarački proces za 22. poglavlje, kao i predstvnike civilnog sektora i struktura za upravljanje Ipom u Crnoj Gori.
Seminar je otvorila generalna direktorica za evropske fondove Ivana Glišević Đurović, koja je istakla da je Crna Gora posvećena pregovaračkom procesu i ključnim mjerama i aktivnostima koje su predviđene 22. poglavljem, kao i da sprovođenje Akcionog plana za ispunjavanje zahtjeva kohezivne politike EU predstavlja dobru pripremu sistema za buduće korištenje Evropskih strukturnih i investicionih fondova (ESI). Glišević Đurović je podsjetila da će nakon stupanja u članstvo EU Crnoj Gori biti dostupan višestruko veći iznos sredstava iz fondova ESI. Stoga će svi napori administracije u narednom periodu biti usmjereni na ispunjavanje preduslova za efikasno i efektivno korištenje ovih fondova. Ona je naglasila da će, sprovođenjem osnovnih načela kohezivne politike EU, Crna Gora doprinijeti promovisanju evropskih vrijednosti i postati sastavni dio Evrope ujedinjene u različitosti.
Šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Herman Špic je istakao da je politika regionalnog razvoja jedna od najvažnijih politika u EU, što potvrđuje činjenica da sredstva koja EU opredjeljuje za fondove ESI predstavljaju trećinu ukupnog budžeta EU. Projekti koji se finansiraju sredstvima iz ovih fondova imaju za cilj da ujednače nivo ekonomskog razvoja između regiona EU, ali i značajno doprinose stvaranju novih radnih mjesta, rastu ekonomije i poboljšanju životnog standarda građana. U tom smislu ocijenio je da Crna Gora temeljno sprovodi pripremne mjere u ovoj oblasti i ukazao na spremnost EU da podrži pripremu upravljačku strukture i programskih dokumenata za fondove ESI.
Eksperti iz država članica EU predstavili su iskustva Slovenije, Hrvatske i Mađarske u sprovođenju fondova ESI. Seminar predstavlja priliku za razmatranje narednih koraka za vođenje pregovora u ovoj oblasti, kao i za sagledavanje buduće uloge pojedinih institucija u sistemu upravljanja ovim fondovima.