Naslovnica Info Press info Ulcinjska Solana je dio evropske prirodne baštine i mora se što prije...

Ulcinjska Solana je dio evropske prirodne baštine i mora se što prije zaštititi

Ulcinjska solana još nema status pravne zaštite koji joj pripada i zato je neophodno što prije pronaći konstruktivno rješenje kroz saradnju sa lokalnim i nacionalnim vlastima, kako bi se zaštitio ovaj jedinstveni raj za ptice. To je bila jedna od poruka Druge međunarodne konferencije o zaštiti Ulcinjske solane.

Na prvoj konferenciji održanoj prošle godine, jedan od najvažnijih zaključaka koji su usvojeni u prisustvu poslanika Evropskog parlamenta bio je da se Ulcinjska solana proglasi zaštićenim područjem do oktobra 2015. godine, a što još nije učinjeno.

U svom uvodnom obraćanju, ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Mitja Drobnič podsjetio je da je važno da Vlada Crne Gore bude svjesna svoje odgovornosti u cilju zaštite ovog vrijednog dijela evropske prirodne baštine.

“Potvrđena su značajna kašnjenja u realizaciji nekih od zaključaka usvojenih prošle godine, posebno kada je riječ o zaštiti ovog staništa. Zbog toga apelujemo na sve zainteresovane strane da se dogovore o rokovima za obezbjeđivanje efikasne zaštite ovog područja”, dodao je Drobnič.

Nekoliko ambasada zemalja članica EU u Crnoj Gori, prije svih Njemačke, Poljske i Francuske, a od skoro i Grčke i Bugarske snažno zagovaraju ideju proglašenja Solane Ramsar staništem. Njemačka ambasadorka Gudrun Elisabet Štajnaker, takođe je pozvala Vladu Crne Gore “da to učini što je prije moguće”.

Ambasador Drobnič dodao je i to da je Ulcinjska solana kandidat za evropsku mrežu Natura 2000, naveću skupinu zaštićenih područja na svijetu. Područje Solane je gnijezdilište za preko 250 registrovanih vrsta ptica, što predstavlja oko polovinu registrovanih vrsta u čitavoj Evropi.

Prepoznavši značaj ovog lokaliteta, EU je pružila podršku zaštiti Ulcinjske solane kroz različite mehanizme finansiranja. Na primjer, kroz LIFE projekat, 27 miliona eura je uloženo u zaštitu 10 vrsta ptica čiji opstanak zavisi od Ulcinjske solane.

Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović kazao je da je Vlada opredijeljena da pruži odgovarajući zaštitu Ulcinjskoj solani, ali prvo na nacionalnom, a potom na međunarodnom nivou. Preduslovi za to su, kako je objasnio, izrada studije o dugoročnoj održivosti ovog lokaliteta, nalaženje rješenja za Solanu koja je u stečaju, a koja je, prema Gvozdenoviću, presudan dio ovog ekosistema, kao i usvajanje prostornog plana.

U završnom dijelu svog govora, ambasador EU, nazivajući Ulcinjsku solanu biserom, naglasio je da su potrebni zajednički napori da se spasi ovaj jedinstveni lokalitet “prije nego što posljednji flamingos odleti.”

“Generacije koje dolaze biće zahvalne ukoliko im omogućimo da uživaju u očuvanoj prirodi, čistom moru i prekrasnim pticama”, zaključio je Drobnič.

Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...