Naslovnica Press info Press IPA Unaprijediti socijalnu inkluziju RAE populacije u obrazovanju

Unaprijediti socijalnu inkluziju RAE populacije u obrazovanju

U Crnoj Gori treba nastaviti sa primjenom mjera afirmativnih akcija radi omogućavanja većeg i kvalitetnijeg pristupanja Roma, Egipćana i Aškalija visokom obrazovanju, ocijenila je projekt menadžerka Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Marija Vuksanović.

Ona je to kazala na predstavljanju projekta „Obrazovanjem do socijalne inkluzije“, čiji je jedan od ciljeva unapređenje socijalne inkluzije u obrazovanju, poboljšanjem institucijalnog reagovanja i pružanjem usluga Romima, Aškalijama i Egipćanima (RAE).

RAE1

Projekat realizuju CEDEM, Pedagoški centar Crne Gore (PCCG), nevladina organizacija Enfantas u partnerstvu sa Kosovskim obrazovnim centrom i Bethany Christian Services, a finansira ga Evropska unija kroz Program prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo.

Vuksanović je kazala je da će projekat biti realizovan do 15. juna naredne godine u Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, Rožajama i Ulcinju, i u kosovskim opštinama Peć, Istok i Đakovića.

„U okviru projekta, koji ima za cilj unapređenje socijalne uključenosti RAE zajednice, imamo planirane studijske posjete koje treba da doprinesu podsticanju razmjene informacija i znanja između organizacija koje se bave ovom oblašću u Crnoj Gori i Kosovu“, rekla je Vuksanović na konferenciji za novinare.

Kako je navela, predviđen je niz aktivnosti koje imaju za cilj jačanje kapaciteta nastavnog kadra i izrada predloga praktične politike koja treba da pomogne donosiocima odluka da u većoj mjeri sagledaju izazove i mogućnosti obrazovne inkluzije RAE populacije.

RAE4

Vuksanović je ukazala na važnost pomaka koje je Vlada Crne Gore ostvarila na planu obrazovanja, kroz primjenu nacionalnog plana Dekada roma i nacionalne strategije za poboljšanje položaja Roma i Egipćana.

„Nas brine nedostatak sistemskih mjera za kontinuirano praćenje obrazovnih postignuća djece koja dolaze iz RAE zajednice“, kazala je ona.

Prema njenim riječima, ukoliko se uporedi broj djece koja idu u osnovnu školu i broj onih koji nastavljaju  školovanje, vidljivo je da postoji raskorak.

„Treba nastaviti sa primjenom mjera afirmativnih akcija radi omogućavanja većeg i kvalitetnijeg pristupanja Roma, Egipćana i Aškalija visokom obrazovanju“, smatra Vuksanović.

Kako je navela, predviđena je izrada posebne web starnice na kojoj će biti predstavljene sve informacije i rezultati projekta.

Dodala je da se naredna dva dana organizuje studijska posjeta u Podgorici i Beranama, u okviru koje su planirani sastanci sa upravnicima škola koje pohađaju djeca RAE populacije, predstavnicima lokalnih samouprava i posjete naselju Konik i Romskom obrazovnom fondu.

Vuksanović je najavila da će, krajem aprila ili početkom maja, biti sprovedeno istraživanje potreba na terenu po metodu dubinskih intervjua sa donosiocima odluka i samim korisnicima.

RAE2

Predstavnica Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Irena Bošković, istakla je da je za Program prekogranične saradnje sa Kosovom, veoma značajno postojanje projekta socijalne inkluzije RAE zajednice u Crnoj Gori.

„Vjerujem da će doprinijeti postojećima aktivnostima, naporima i projektima koje realizuju i državne institucije i NVO u cilju unapređenja položaja ove populacije“, kazala je Bošković.

RAE5

Predstavnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Fikret Ljuljanović, rekao je da je nakon obnove nezavisnosti crnogorska Vlada ratifikacijom međunarodnih ugovor i imlementacijom svojih zakona „zacrtala put unapređenju prava manjinskih naroda i drugih nacionalnih zajednica“.

On je kazao da integracija romske zajednice u crnogorsko društvo predstavlja složen i dugoročan proces koji zahtjeva multidisciplinaran pristup, dodajući da je obrazovanje pripadnika RAE populacije najvažniji korak u tom pristupu.

Vlada Crne Gore je, kako je naveo, pokazala posvećenost unapređenju obrazovanju Roma kroz program stipendiranja srednjoškolaca i studenata. „Dodjelom školskog probora za učenike osnovnih škola, obezbjeđivanja besplatnog prevoza i nagradnih odmora za najbolje đake“.

„Od svih zacrtanih ciljeva za unapređenje prava Roma u Crnoj Gori u obrazovanju je urađeno najviše“, istakao je Ljuljanović.

Dodao je da je Vlada, prošle nedelje, usvojila Strategiju za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana i Prateći akcioni plan koji će, kako smatra, rezultirati potpunom integracijom pripadnika te populacije u crnogorsko društvo.

„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava podržava realizaciju ovog i sličnih projekata koji će doprinijeti efikasnom formulisanju i primjeni starteških smjernica za poboljšanje pristupa obrazovanju Roma i Egipćana“, zaključio je Ljuljanović.

Stručna saradnica u Pedagoškom centru Crne Gore, Vanja Rakočević, kazala je da će ta ustanova podsticati i promovisati socijalnu inkluziju RAE zajednice na svim nivoima obrazovanja a primarno u cilju smanjenja diskriminacije učenika.

RAE3

Ona je najavila da će PCCG organizovati radionice za roditelje, a sa Kosovskim obrazovnim centrom realizovati treninge za nastvnike, vršnačke radionice za učenike u školama koje se nalaze u pograničnom regionu i kreirati vodič za roditelje romske i egipćanske djece.

„Sigurni smo da će skup znanja i iskustava Pedagoškog centra iz ove oblasti biti koristan i doprinijeti uspješnosti projekta i poboljšanju obrazovanja na našem prostoru“, rekla je Rakočević.

Izvor: Agencija Mina

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...