Direktna razmjena znanja i iskustva i rad na pripremi i sprovođenju važnih zajedničkih projekata su primjer uspješne regionalne saradnje u kontekstu pristupanja EU, ocijenjeno je na trećem sastanku Zajedničkog odbora za primjenu Sporazuma o saradnji između vlada Crne Gore i Makedonije u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji, koji je danas održan u Skoplju.
Sastanak su otvorili otvoriti ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović i potpredsjednik Vlade Makedonije za evropske poslove Bujar Osmani koji su dosadašnju saradnju dvije države u oblasti evropske integracije ocijenili veoma uspješnom i prenijeli spremnost za njeno intenziviranje u cilju kvalitetnije i brže integracije u EU. U okviru tri radne sesije, predstavnici dvije države su razmijenili mišljenje o aktuelnom statusu pregovaračkog procesa u oblasti vladavine prava, kao i poglavljima 8. Konkurencija i 22. Regionalna politika i korodinacija strukturnih instrumenata.
Ministar Pejović je ukazao da Vlada Crne Gore, kao prva zemlja koja pregovara o članstvu u Uniji na osnovu novog pristupa, apsolutni prioritet daje reformskim aktivnostima u oblasti vladavine prava, od čije uspješnosti zavisi uspjeh cjelokupnog pregovaračkog procesa. Istakao je da je Crna Gora u finalnoj fazi ispunjenja privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24. i da će svoje naučene lekcije rado podijeliti s kolegama iz Makedonije u cilju njihove kvalitetne pripreme za otvaranje i vođenje pristupnih pregovora.
“Mi smo danas u Skoplju kako bismo svoja znanja i iskustvo iz pregovora podijelili s kolegama iz makedonske administracije jer želimo da vidimo napredak svojih susjeda na evropskom putu” poručio je ministar Pejović.
Potpredsjednik Vlade Bujar Osmani je istakao da je članstvo u EU strategijski cilj Makedonije, a proces evropske integracije pokretačka snaga za dalji rad na demokratizaciji države i društva i naglasio posvećenost državne administracije ispunjavanju uslova za punopravno članstvo. On je istakao da je iskustvo Crne Gore u pregovorima s EU, a posebno naučene lekcije i praktična rješenja u više pregovaračkih oblasti, veoma značajni za Makedoniju koja se priprema za napredniju fazu procesa integracije. Poruke iz EU i osnaženo povjerenje u politiku proširenja, kako je ocijenio, predstavljaju motiv više da sve zemlje regiona nastave s reformskim procesima.
Na sastanku je istaknut značaj saradnje zemalja Zapadnog Balkana u procesu pristupanja, a crnogorska strana je ponovila spremnost da svoje iskustvo iz dosadašnjeg rada podijeli sa susjedima. U tom kontekstu je ocijenjeno da sastanci zajedničkog odbora između dvije zemlje značajno doprinose snaženju regionalne saradnje i dimenzije u procesu evrospke integracije.
Izjave sa sastanka ministra Pejovića i podpredsjenika Osmanija