Naslovnica Info Press info Završena kampanja Evropska sedmica akcije protiv rasizma

Završena kampanja Evropska sedmica akcije protiv rasizma

Azilanti i migranati, su izloženi svim oblicima diskriminacije i Crna Gora treba da uloži dodatne napore kako bi svaku opciju spremno dočekala, poručio je zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Siniša Bjeković.

On je danas sa saradnicima posjetio Prihvatilište za strance i Centar za tražioce azila i razgovarao sa direktoricom Direktorata za upravne unutrašnje poslove Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), Sandrom Bugarin, načelnikom Odsjeka za strance, vize i suzbijanje nezakonitih migracija, Draganom Stevanovićem kao i sa upravnikom Centra za tražioce azila, Duškom Jovićevićem.

Bjeković je kazao da je veoma bitno da se Evropska sedmica akcije protiv rasizma na nivou Evrope održava u skladu sa načelom poštovanja prava populacije azilanata i migranata, koji su, kao takvi, izloženi svim oblicima diskriminacije.

“Što se tiče same Crne Gore, iako je talas izbjeglica nije direktno pogodio, smatramo da je potrebno uložiti dovoljno napora da svaka opcija bude spremno dočekana”, rekao je Bjeković.

On smatra da je u tom smislu najznačajnije da država tim ugroženim osobama obezbijedi minimum ljudskih prava i sloboda koja su im zagarantovana međunarodnim standardima i nacionalnim zakonodavstvom.

“Zadovoljni smo saradnjom sa MUP-om i direktoricom Bugarin, sa kojom saradnja traje duže vremena i ne temelji se samo na razmjeni mišljenja već i na dosta podataka koje Institucija Zaštitnika pribavlja u vezi sa izradom godišnjeg izvještaja“, kazao je Bjeković.

Stevanović je ocijenio da Prihvatilište za strance odlično funkcioniše, kako u svim organizacionim tako i u bezbjednosnim segmentima.

On je rekao da službenici Prihvatilišta u radu poštuju garantovane standarde ljudskih prava i da se toj oblasti poklanja velika pažnja.

Prema njegovim riječima, službenici su u toj oblasti prošli i posebne obuke.

“On je kazao da stranci poštuju kućni red Prihvatilišta, kao i da su im na više jezika dostupne informacje o njihovim pravima i obavezama”, navodi se u saopštenju.

Stevanović je naveo da je u tehničkom smislu u Prihvatilištu potrebno doraditi određene detalje, u skladu sa Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 24, kao i da je neophodno da im se obezbijedi kontinuiran rad medicinskog tehničara, u smislu bazične zdravstvene zaštite u objektu.

“U Prihvatilištu za strance u Spužu trenutno boravi osam osoba”, precizira se u saopštenju.

Jovićević je rekao da se u Centru za tražioce azila trude da urade sve što mogu kako bi se sa strancima postupalo na najbolji mogući način, sa aspekta zaštite njihovih ljudskih prava i sloboda.

On je ocijenio da su u pogledu smještajnih uslova u Centru ispoštovani svi domaći i međunarodni standardi, i naveo da generalno nemaju problema u radu.

“Jovićević je dodao da imaju česte kontrole iz UNHCR-a , i da za svoj rad dobijaju i pozitivne ocjene iz Brisela. Zaposleni službenici u Centru za tražioce azila imaju redovne dodatne obuke, koje obuhvataju i edukacije o ljudskim pravima, borbi protiv trgovine ljudima i zaštiti od diskriminacije”, navodi se u saopštenju.

Jovićevoć je ukazao da od otvaranja Centra, u februaru 2014. godine, nije bilo ni najmanjeg problema u odnosima domaćeg stanovništva i azilanata.

“Kapacitet Centra je 80 mjesta, a u njemu trenutno boravi devet osoba, među kojima je i četvoromjesečna beba rođena u Crnoj Gori”, precizira se u saopštenju.

Iz Institucije Zaštitnika je saopšteno da su zaposleni u Centru istakli harmoničan odnos sa strancima, i naveli da su dva njihova službenika bili svjedoci na jednom vjenčanju, koje je obaveljeno u Centru, gdje je omogućeno i obavljanje vjerskih ceremonija.

“Današnjim razgovorima i posjetama završene su aktivnosti institucije Zaštitnika u sedmici borbe protiv rasizma”, kaže se u saopštenju te institucije.

Oni su podsjetili da je Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda doprinijela međunarodnoj kampanji Evropska sedmica akcije protiv rasizma organizovanjem više aktivnosti, čiji fokus je dominantno bio na razmatranju pripremljenosti države za eventualni priliv migranata, a aspekta zaštite ljudskih prava.

Međunarodni dan suzbijanja rasne diskriminacije (21. mart) ustanovile su Ujedinjene nacije kako bi podsjetile i upozorile na “Massaker von Sharpeville” kada je u Južnoafričkoj Republici ubijeno 69 ljudi koji su mirno demonstrirali protiv aparthejda.

Izvor: MINA

Saopštenja

Ministarski sastanak o Planu rasta za Zapadni Balkan u Podgorici

0
Sastanak ministara evropskih poslova i finansija država regiona i Evropske komisije (EK), posvećen Planu rasta za Zapadni Balkan, biće održan danas i sjutra u...

Ministarstvo evropskih poslova uspostavlja saradnju sa filološkim fakultetima na pripremi nacionalne verzije evropskog zakonodavstva

0
Priprema nacionalne verzije evropskog zakonodavstva je preduslov za članstvo u Evropskoj uniji i jedan od najzahtjevnijih pravno-prevodilačkih projekata koji država kandidat mora sprovesti prije...

U maju Poziv za standardne projekte u sklopu programa Interreg IPA Južni Jadran

0
Poziv za dostavljanje predloga standardnih projekata u okviru programa Interreg IPA Južni Jadran biće objavljen tokom maja 2024. godine, dogovoreno je na sastanku Odbora...

Gorčević u Petnjici i Beranama: Bićemo glas svih opština na putu ka EU

0
„Iako ulazimo u završnu fazu pregovaračkog procesa, pred nama je još dosta posla na sprovođenju zahtjevnih reformi. Ministarstvo evropskih poslova će biti podrška opštinama,...

Pljevlja obilježavaju Dan planete Zemlje u okviru projekta “EU4ME: Osnaživanje opština za evropsko angažovanje”

0
U okviru projekta ,,EU4ME: Osnaživanje opština za evropsko angažovanje“, Opština Pljevlja planira da u sklopu aktivnosti podržanih projektom obilježi 22. april -  Dan planete Zemlje. Dan planete Zemlje obilježava...