Naslovnica Info Press info Završena Studija opravdanosti za 400 kV interkonekciju između Srbije, Crne Gore i...

Završena Studija opravdanosti za 400 kV interkonekciju između Srbije, Crne Gore i BiH

U sklopu Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), završena je Studija opravdanosti sa Procjenom uticaja na društvo i životnu sredinu (ESIA) za 400 kV Interkoneciju između Srbije – Crne Gore – Bosne i Hercegovine. Studija je realizovana od strane programa Podrške infrastrukturnim projektima, i to IPF1 (WYG Konzorcijuma) i IPF4 (COWI-IPF Konzorcijuma).

Studija, čiji je budžet iznosio od 950.000 eura, finansirana je od strane Evropske unije i to grant sredstvima Evropske komisije (EK).

Glavni korisnici projekta su operatori električnih prenosnih sistema u tri zemlje (Elektromreže Srbije, Crnogorski elektroprenosni sistem, Nezavisni operator sistema i Elektroprenos BiH). Vodeća međunarodna finansijska institucija koja je podržala studiju i potencijalni finansijer projekta je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

WBIF je uspostavljen od strane Evropske Komisije i međunarodnih finansijskih institucija (Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Banke Savjeta Evrope i Njemačke razvojne banke KfW), te zemalja korisnica, kao instrument za finansiranje pripremnih aktivnosti za razvoj infrastrukture širom Zapadnog Balkana.

Studija obuhvata razvoj planirane interkonekcije na 400-kilovoltnom naponskom nivou između Bajine Bašte u Srbiji, Pljevalja u Crnoj Gori te Višegrada u Bosni i Hercegovini. Studija je analizirala sve aspekte predložene interkonencije (tehničke, pravne i regulatorne, ekonomske, tržišne, društvene, itd.) te pokazala opravdanost i izvodljivost projekta. Ova interkonekcija je uključena u listu prioritetnih projekata podržanih od strane Sekretarijata Energetske zajednice sa sjedištem u Beču, a uključen je i u desetogodišnje razvojne planove Asocijacije Evropskih Operatera Prenosnih Sistema (ENTSO-e) za region Jugoistočne Evrope.

U širem kontekstu, kada se projekat realizuje, činiće dio jakog infrastrukturnog koridora za električnu energiju između centralne Srbije i Italije, preko planiranog podmorskog kabla između Crne Gore i Italije.

Rezultati studije ukazuju da će projekat donijeti ekonomske koristi Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji te da je finansijski izvodljiv za operatore električnih prenosnih sistema.

Takođe, implementacija ovog projekta će vjerovatno generisati značajne ekonomske i koristi za tržište električne energije u širem regionu Jugoistočne Evrope.

Nalazi Procjene uticaja na životnu sredinu ukazuju da ovaj projekat može biti sproveden i realizovan na način da uzrokuje malo ili nikakvo narušavanje životne sredine i uticaj na stanovništvo koje je naseljeno i zaposleno u okolnom području. Pripremljen je širok set mjera za praćenje i umanjenje uticaja kojim bi se eliminisali bilo koji nepovoljni društveni i uticaji na životnu sredinu, njihova kompenzacija ili smanjenje na prihvatljive nivoe, a sve u sklopu procesa Procjene uticaja na društvo i životnu sredinu.

Predložene trase dalekovoda ili koridori u sve tri zemlje su većinom u upotrebi od strane operatora prenosnih sistema za njihove postojeće trase dalekovoda nižeg napona, a koji su u upotrebi sada već više od 50 godina.

Studija opravdanosti je završena u februaru 2015. godine. Kako bi se predstavili nalazi i priredila diskusija sa ključnim zainteresovanim stranama u vezi sa planom za naredne faze realizacije projekta, 26. marta 2015. godine, održaće se radionica sa početkom u 9h30, u sali hotela “88 Rooms” u Beogradu.

Ovaj projekat je u vezi sa prethodno realizovanim projektima (koji su takođe finansirani grant sredstvima Evropske unije odnosno podržanim kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan) – izrade studija opravdanosti za nadgradnju Zapadne Srbije (odnosi se na vezu dalekovoda između Obrenovca i Bajine Bašte) i Studiju opravdanosti za dalekovod Lastva–Pljevlja, od kojih je posljednji trenutno u fazi izgradnje.

Srbija i Crna Gora su već preduzele korake za sprovođenje naredne faze za ovu interkonekciju podnošenjem zajedničke prijave ka Investicionom okviru za Zapadni Balkan za finansiranje daljih potrebnih koraka putem grant sredstava Evropske unije (projekat za izvođenje i pripremu tenderske dokumentacije), usmjerenih ka realizaciji projekta.

Delegacija Evropske Unije u Crnoj Gori

Saopštenja

Online kviz za osnovce povodom Evropskog dana jezika

0
Sektor za informisanje javnosti o EU i procesu pristupanja EU Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore nastavlja sa obilježavanjem Evropskog dana jezika – 26. septembra. Tim...

Reforme u EU obezbijedile bi Crnoj Gori lakši put do članstva

0
Reforma Evropske unije (EU) pružila bi Crnoj Gori novu perspektivu i dašak entuzijazma da će Unija biti spremna u srednjem roku za prijem novih...

Oglas za nacionalnu kontaktnu osobu u Ministarstvu evropskih poslova u okviru Interreg Euro-MED i...

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, u svojstvu Nacionalnog tijela u okviru Interreg Euro-MED programa i Nacionalne URBACT tačke u okviru URBACT IV programa, poziva...

Novi podsticaj saradnji u oblasti Južnog Jadrana kroz fondove EU

0
Kroz projekte finansirane putem trilateralnog Interreg IPA programa prekogranične saradnje Italija – Albanija – Crna Gora 2014-2020, crnogorske institucije i organizacije iskoristile su oko...

Vebinari posvećeni Drugom pozivu za dostavljanje predloga projekata u okviru Programa Dunavskog regiona

0
Program Dunavskog regiona objaviće 2. oktobra 2023. godine Drugi poziv za dostavljanje predloga projekata. Poziv će trajati do 29. februara 2024. godine i biće otvoren...