Uvaženi kopredsjedavajući,
Poštovani poslanici Evropskog parlamenta i Skupštine Crne Gore, poštovani predstavnici Evropske komisije, ekselencije,
Dame i gospodo,
Želim da vas pozdravim u ime Vlade i poželim dobrodošlicu u Crnu Goru. Zadovoljstvo mi je da učestvujem u radu šestog Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore. Posebno je važno što ovaj sastanak dolazi nakon usvajanja Rezolucije o napretku Crne Gore za 2012. Koristim priliku i da se zahvalim svima koji su doprinijeli da se prepozna značajan napredak naše države u procesu evropske integracije i pošalju jasne i afirmativne poruke, što za nas predstavlja dodatan podsticaj u nastavku sprovođenja reformi i vođenju pregovaračkog procesa.
Od prethodnog sastanka u Briselu, Crna Gora je svega pola godine nakon formalnog početka pregovora, u decembru prošle godine otvorila i privremeno zatvorila prvo pregovaračko poglavlje – Nauka i istraživanje. Nedavno smo otvorili i privremeno zatvorili i 26. poglavlje – Obrazovanje i kultura. Sve ovo je pokazatelj da su aktivnosti Vlade, Skupštine, kao i svih djelova crnogorskog društva, fokusirane upravo na blagovremeno ispunjavanje preuzetih obaveza i zadataka iz svoje evropske agende.
Radimo na Akcionim planovima za najosjetljivija poglavlja pregovora, 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost i očekujemo da taj zahtjevan posao koji smo sproveli uz stalne konsultacije s Evropskom komisijom i ekspertima država članica u najskorije vrijeme okončamo. Plan je da se otvore ova dva poglavlja u drugoj polovini godine što će omogućiti i otvaranje čitavog noza drugih poglavlja. Koristim priliku i da vas informišem da je Crnu Goru prošle sedmice posjetilo sedam ekspertskih misija u oblasti vladavine prava što je veoma značajno za bolje razumijevanje situacije u Crnoj Gori.
Imajući u vidu da smo svjesni značaja koji reforme imaju za cijelo crnogorsko društvo, posvećeno nastavljamo rad na prevazilaženju nedostataka prepoznatih u Izvještaju o napretku za 2012. Akcioni planovi za 23. i 24. poglavlje fokusirani su na ustavne reforme i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, odnosno na oblast jačanja vladavine prava što je i jedna od ključnih pretpostavki za dugoročni ekonomski rast. Radimo na reformi javne uprave i unapređenju ambijenta za poboljšanje slobode medija, kao i na uspostavljanju profesionalnih i etičkih standarda u novinarstvu. Htio bih da iskoristim ovu priliku i da napomenem da Vlada Crne Gore podržava pokretanje parlamentarne aktivnosti koje se tiču tzv. afere Snimak.
Završili smo prvi ovogodišnji Prilog za Izvještaj o napretku Crne Gore za 2013. koji ćemo već danas uputiti Evropskoj komisiji. Ovdje želim da istaknem da smo u skoro svakodnevnom kontaktu s Briselom u cilju stalnog informisanja koje je neophodno za što potpuniju sliku o našem radu.
Koristim priliku i da vas obavijestim da je cjelokupna pregovaračka struktura finalizovana, kao i da ćemo do kraja juna zaokružiti proces analitičkih pregleda pravne tekovine. S posebnim zadovoljstvom ističem da su u rad radnih grupa, na otvoren i ravnopravan način, uključeni svi segmenti crnogorskog društva. I u daljem toku pregovora nastavićemo rad u istom duhu transparentnosti i demokratičnosti.
Nastavljamo i s ispunjavanjem obaveza iz procesa stabilizacije i pridruživanja. Treća sjednica Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje Crne Gore i EU održana je u decembru prošle godine u Briselu. Na sastanku su razmatrani odnosi u okviru SSP, posebno u svjetlu Izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2012. Održali smo dva pododbora u ovoj godini. Takođe, održani su i konstitutivni sastanci dva zajednička tijela s EU. Riječ je o Zajedničkom savjetodavnom odboru s Evropskim ekonomskim i socijalnim komitetom (EESK) i Zajedničkom savjetodavnom odboru s Komitetom regiona. Zaista dinamična evropska agenda koju ispunjavamo u skladu s planom.
Važan aspekt integracijskog procesa je i podrška koju Crna Gora dobija kroz pretpristupne fondove i programe EU koja je, između ostalog, značajna i za promovisanje vrijednosti Evropske unije u crnogorskoj javnosti. Posvećenst Crne Gore korištenju sredstava pretpristupne podrške potvrđuje činjenica da je u okviru prve dvije komponente Ipe za programe 2007-2013 Evropska komisija odobrila 196,5 miliona € bespovratne finansijske podrške. Naravno, nastavićemo s predanim radom na ispunjavanju preduslova neophodnih za prenos upravljanja sredstvima pretpristupne podrške na crnogorske institucije – važan zadatak u narednom periodu je i definisanje prioritetnih oblasti za finansiranje u periodu 2014-2020 na čemu Vlada u saradnji s Evropskom komisijom posvećeno radi.
I nekoliko riječi o parlamentarnoj dimenziji naše saradnje. Rezolucijom koju je usvojio Evropski parlament prepoznat je napredak u procesu evropske integracije, kao i vodeća uloga Crne Gore u regionu. Time je poslat pozitivan signal i snažan stimulans za dodatne napore u sve zahtjevnijim fazama integracije. Koristim ovu priliku da zahvalim izvjestiocu za Crnu Goru Čarlsu Tanoku koji je, obraćajući se evropskim parlamentarcima, u svom izlaganju naveo da naša zemlja vodi u regati na putu prema Evropskoj uniji. Posebno smo zahvalni na kontinuiranoj podršci članovima Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje i Delegaciji Evropskog parlamenta na čelu s gospodinom Eduardom Kukanom.
Na kraju, želim da istaknem da su teme koje će Odbor razmatrati u naredna dva dana veoma važne za Crnu Goru i za našu evropsku budućnost.
Želim vam uspješan rad i prijatan boravak u Crnoj Gori.
Zahvaljujem na pažnji!