Solunska agenda

Zajedničkim usvajanjem Deklaracije, sve države su ujedno prihvatile i sadržaj dokumenta pod nazivom Solunski program za Zapadni Balkan: Kretanje prema Evropskoj integraciji (engl. Thessaloniki Agenda for the Western Balkans: Moving towards European integration) i obavezale se na njegovo sprovođenje. Ovaj program predviđa uvođenje čitavog niza novih instrumenata i oblika saradnje između EU i PSP država, zasnovanih na instrumentima i iskustvima iz procesa proširenja, ali uz određene uslove. Istovremeno, neke instrumente Procesa stabilizacije i pridruživanja koji su do sada bili rezervisani samo za naprednije države, čini dostupnim svima.

Evropsko partnerstvo – Srednjoročno najznačajniji novi instrument, zasnovan je na iskustvima Pristupnog partnerstva (engl. Accession Partnership) s državama kandidatima. Radi se o dokumentu kojim se individualno za svaku državu utvrđuju njeni kratkoročni i srednjoročni zadaci, ciljevi i prioriteti i na temelju njihovog izvršavanja se procjenjuje i napredak pojedine države. Prioriteti u Partnerstvu se utvrđuju na osnovu ocjena EK iz godišnjih Izvještaja o PSP-u, uz neformalne konsultacije s PSP državama i uzimanje u obzir kriterijuma, kopenhaških i madridskog, kao i kriterijuma specifičnih za PSP. Od PSP država očekuje se da, na osnovu preporuka iz Partnerstva, izrade svoje Akcione planove, koje će zatim izvršavati u predviđenim rokovima.

Saradnja u Zajedničkoj vanjskoj i bezbjednosnoj politici – PSP države će se pozivati na pridruživanje Izjavama, Zajedničkim stavovima i drugim odlukama u okviru Zajedničke vanjske i bezbjednosne politike EU. Takođe, razmotriće se pozivanje PSP-država na koordinacijske i “brifing” sastanke organizovane za države pristupnice i države kandidate u glavnim evropskim gradovima i sjedištima međunarodnih organizacija, kao i na sastanke Političkog i bezbjednosnog odbora ukoliko su na dnevnom redu teme iz područja sigurnosti i upravljanja kriznim situacijama u regionu.

Parlamentarna saradnja – Otvorena je mogućnost osnivanja Zajedničkih parlamentarnih odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropskog parlamenta sa svakim od parlamenta PSP-država, bez obzira na to ima li država sklopljen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, skraćeno SSP, (engl. Stabilisation and association agreement), odnosno da li je on stupio na snagu. Odbori za evropske integracije u parlamentima PSP država se podstiču na razvoj međusobnih kontakata na regionalnom nivou (u okviru npr. Regionalne konferencije Odbora za evropske integracije) i sugeriše se njihovo dalje proširenje u smjeru razvijanja odnosa s parlamentima država članica i Evropskog parlamenta.

Podrška u izgradnji institucija – predviđeno je jačanje tvininga (saradnje zaposlenih u tijelima državne uprave države kandidata s istim ili srodnim tijelima država članica EU) kao mehanizma za sprovođenje CARDS projekata, otvorena je tehnička pomoć putem TAIEX-a (Kancelarija tehničke pomoći za razmjenu informacija, engl. Technical Assisstance Information Exchange Office) za praćenje usklađivanja zakonodavstva u PSP državama s pravnom tekovinom Evropskih zajednica i pri sprovođenju zakonodavstva EU. Značajna pažnja posvećuje se osiguravanju stručne pomoći i iz država kandidata. U cilju jačanja sposobnosti državnih službenika u PSP državama, podržava se osnivanje regionalne škole ili instituta za više obrazovanje na području reforme javne uprave. Nivo saradnje zavisi od individualne sposobnosti svake države.

Otvaranje programa Zajednice – PSP državama će se otvoriti programi Zajednice (npr. na području obrazovanja, profesionalnog usavršavanja i energetike) u odgovarajućem vremenu i u zavisnosti od potreba i kapaciteta svake pojedine države.

Odobreno je povećanje budžeta za CARDS program u razdoblju od 2004. do 2006. u iznosu od najmanje 200 miliona eura. EU će, takođe, razmotriti dalju mobilizaciju sredstava Evropske investicione banke i dalje prilagođavanje podrške Zajednice PSP državama zavisno od njihovog procesa približavanja EU, pa je pozvala EK da u okviru rasprava o idućoj finansijskoj perspektivi (2007. – 2013.) razmotri moguću podršku PSP državama u cilju ostvarivanja održivog razvoja, u skladu sa iskustvom iz aktuelnog procesa proširenja.

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...