Zajedničkim usvajanjem Deklaracije, sve države su ujedno prihvatile i sadržaj dokumenta pod nazivom Solunski program za Zapadni Balkan: Kretanje prema Evropskoj integraciji (engl. Thessaloniki Agenda for the Western Balkans: Moving towards European integration) i obavezale se na njegovo sprovođenje. Ovaj program predviđa uvođenje čitavog niza novih instrumenata i oblika saradnje između EU i PSP država, zasnovanih na instrumentima i iskustvima iz procesa proširenja, ali uz određene uslove. Istovremeno, neke instrumente Procesa stabilizacije i pridruživanja koji su do sada bili rezervisani samo za naprednije države, čini dostupnim svima.
Evropsko partnerstvo – Srednjoročno najznačajniji novi instrument, zasnovan je na iskustvima Pristupnog partnerstva (engl. Accession Partnership) s državama kandidatima. Radi se o dokumentu kojim se individualno za svaku državu utvrđuju njeni kratkoročni i srednjoročni zadaci, ciljevi i prioriteti i na temelju njihovog izvršavanja se procjenjuje i napredak pojedine države. Prioriteti u Partnerstvu se utvrđuju na osnovu ocjena EK iz godišnjih Izvještaja o PSP-u, uz neformalne konsultacije s PSP državama i uzimanje u obzir kriterijuma, kopenhaških i madridskog, kao i kriterijuma specifičnih za PSP. Od PSP država očekuje se da, na osnovu preporuka iz Partnerstva, izrade svoje Akcione planove, koje će zatim izvršavati u predviđenim rokovima.
Saradnja u Zajedničkoj vanjskoj i bezbjednosnoj politici – PSP države će se pozivati na pridruživanje Izjavama, Zajedničkim stavovima i drugim odlukama u okviru Zajedničke vanjske i bezbjednosne politike EU. Takođe, razmotriće se pozivanje PSP-država na koordinacijske i “brifing” sastanke organizovane za države pristupnice i države kandidate u glavnim evropskim gradovima i sjedištima međunarodnih organizacija, kao i na sastanke Političkog i bezbjednosnog odbora ukoliko su na dnevnom redu teme iz područja sigurnosti i upravljanja kriznim situacijama u regionu.
Parlamentarna saradnja – Otvorena je mogućnost osnivanja Zajedničkih parlamentarnih odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropskog parlamenta sa svakim od parlamenta PSP-država, bez obzira na to ima li država sklopljen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, skraćeno SSP, (engl. Stabilisation and association agreement), odnosno da li je on stupio na snagu. Odbori za evropske integracije u parlamentima PSP država se podstiču na razvoj međusobnih kontakata na regionalnom nivou (u okviru npr. Regionalne konferencije Odbora za evropske integracije) i sugeriše se njihovo dalje proširenje u smjeru razvijanja odnosa s parlamentima država članica i Evropskog parlamenta.
Podrška u izgradnji institucija – predviđeno je jačanje tvininga (saradnje zaposlenih u tijelima državne uprave države kandidata s istim ili srodnim tijelima država članica EU) kao mehanizma za sprovođenje CARDS projekata, otvorena je tehnička pomoć putem TAIEX-a (Kancelarija tehničke pomoći za razmjenu informacija, engl. Technical Assisstance Information Exchange Office) za praćenje usklađivanja zakonodavstva u PSP državama s pravnom tekovinom Evropskih zajednica i pri sprovođenju zakonodavstva EU. Značajna pažnja posvećuje se osiguravanju stručne pomoći i iz država kandidata. U cilju jačanja sposobnosti državnih službenika u PSP državama, podržava se osnivanje regionalne škole ili instituta za više obrazovanje na području reforme javne uprave. Nivo saradnje zavisi od individualne sposobnosti svake države.
Otvaranje programa Zajednice – PSP državama će se otvoriti programi Zajednice (npr. na području obrazovanja, profesionalnog usavršavanja i energetike) u odgovarajućem vremenu i u zavisnosti od potreba i kapaciteta svake pojedine države.
Odobreno je povećanje budžeta za CARDS program u razdoblju od 2004. do 2006. u iznosu od najmanje 200 miliona eura. EU će, takođe, razmotriti dalju mobilizaciju sredstava Evropske investicione banke i dalje prilagođavanje podrške Zajednice PSP državama zavisno od njihovog procesa približavanja EU, pa je pozvala EK da u okviru rasprava o idućoj finansijskoj perspektivi (2007. – 2013.) razmotri moguću podršku PSP državama u cilju ostvarivanja održivog razvoja, u skladu sa iskustvom iz aktuelnog procesa proširenja.